Notowania

energetyka
04.09.2017 09:48

Enea zrobiła kolejny krok do finalizacji swojej największej inwestycji

Projekt wystartował prawie 10 lat temu. Blok ten jest największą tego typu jednostką energetyczną na świecie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Enea S.A.)
Elektrownia grupy Enea w Kozienicach.

Kolejny sprawdzian bloku nr 11 został zaliczony. - Jesteśmy o krok od zakończenia najważniejszej inwestycji grupy Enea i jednego z najważniejszych projektów w historii polskiej energetyki - komentuje przebieg prac w Elektrowni Kozienice prezes Mirosław Kowalik.

Spółka Enea Wytwarzanie przeprowadziła pierwszą synchronizację bloku o mocy 1075 MW z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Polegała ona na załączeniu generatora do pracy z siecią elektroenergetyczną. Przygotowania do tego wydarzenia trwały przez ostatnich kilka miesięcy.

"Blok 11 pracuje zgodnie z przyjętym planem produkcji. Kolejne etapy to prace regulacyjne i optymalizacyjne związane z pracą bloku" - czytamy w komunikacie Enei.

- Pierwsza synchronizacja nowego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice to wielki sukces wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Po udanej próbie ciśnieniowej kotła, był to drugi ważny sprawdzian naszej nowej jednostki wytwórczej - podkreśla prezes Enei Mirosław Kowalik.

- Jesteśmy krok od zakończenia najważniejszej inwestycji grupy Enea i jednego z najważniejszych projektów w historii polskiej energetyki. Nowy blok Elektrowni Kozienice stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jednocześnie będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie - wskazuje prezes.

Pierwsza synchronizacja bloku jest zwieńczeniem pracy kilku tysięcy osób pracujących przy tej inwestycji. Niedługo minie 10 lat od jej rozpoczęcia.

Prace koncepcyjne nad projektem wystartowały w 2008 roku, natomiast pierwsze prace budowlane przygotowujące teren pod budowę rozpoczęły się rok później. W 2012 roku został podpisany kontrakt z wykonawcą projektu. Jest nim konsorcjum z udziałem Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe oraz Polimex-Mostostal.

Blok nr 11 zwiększy moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych do poziomu 4 tys. MW, co pozwoli Enei osiągnąć 13 proc. udział w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Wyróżnikiem projektu jest zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w zakresie kotła, turbiny oraz ochrony środowiska. Dzięki wysokiej sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 45,6 proc. oraz dużej dyspozycyjności na poziomie ponad 92 proc., będzie to największa i jednocześnie najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w historii krajowej energetyki.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2017

AstmatykEKO-spalanie eko-węgla wydzielać będzie same ekstatyczne wonie oraz pro-zdrowotne aerozole. Nie ma obaw, idziemy w dobrą stronę, więcej takich. Niech … Czytaj całość

04-09-2017

FolksdojczNiedobrze..Polska się umacnia.

04-09-2017

SlawcioOd 2008 roku !!!! Czy za rządów PO :))))

Rozwiń komentarze (10)
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne