Notowania

energetyka
25.11.2015 18:35

Elektrownia Turów: Nowy blok energetyczny PGE o 9 miesięcy później. Budimex na tym zarobi

PGE podpisała z konsorcjum z Budimeksem aneks w sprawie Turowa na 280 mln zł netto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Maciej Kulczyński)

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała z konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas aneks do umowy na zaprojektowanie i budowę w formule "pod klucz" bloku energetycznego w Elektrowni Turów, który podwyższa wartość kontraktu o 280 mln zł netto do 3,53 mld zł netto. Udział Budimeksu w tym aneksie wynosi około 25 proc.

Termin zakończenia robót został wydłużony o dziewięć miesięcy i wynosi 65 miesięcy od daty polecenia rozpoczęcia prac.

"Zamawiający zapłaci wykonawcy zaliczkę w wysokości 10 proc. kwoty podwyższenia ceny w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez zamawiającego oryginałów aneksów do gwarancji bankowych na zwrot zaliczki, zwiększających kwotę udzielonego zabezpieczenia tak, aby odzwierciedlała ona 10 proc. wartości zwiększonej ceny kontraktu" - czytamy w komunikacie.

W lipcu 2014 r. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zawarła umowę z konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex i Tecnicas Reunidas na zaprojektowanie i wykonanie w formule "pod klucz" bloku energetycznego o mocy elektrycznej netto 450 MWe z kotłem parowym pyłowym w Elektrowni Turów. Wartość umowy wynosiła 3,25 mld zł netto. Wykonawcy otrzymali polecenie rozpoczęcia prac w grudniu 2014 r.

Nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów zastąpi wycofane z eksploatacji jednostki starszej generacji. Odbudowa mocy jest przede wszystkim elementem optymalizacji sposobu wykorzystania całego kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów, w tym również zagospodarowania dostępnych złóż węgla. Wpływa także na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Notowania tygodniowe akcji Budimeksu

Budimex - jedna z największych spółek budowlanych w Polsce - jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. Do grupy Budimex należą m.in.: Budimex Nieruchomości oraz Mostostal Kraków. W 2014 r. Budimex miał 4,95 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Tagi: energetyka, budownictwo, bdx, pge, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz