Notowania

energetyka
09.11.2015 13:26

Emisja akcji Tauronu. Decyzja odłożona w czasie

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zostanie wznowione 23 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Tauronu, na którym miała zapaść decyzja w sprawie emisji akcji o wartości 400 mln zł, zostało przerwane. Będzie wznowione dopiero 23 listopada.

"Nadzwyczajne walne zgromadzenie podjęło uchwałę w sprawie zarządzenia przerwy w obradach. Wznowienie nastąpi 23 listopada o godzinie 11:30 w hotelu Novotel Katowice Centrum w Katowicach przy al. Roździeńskiego 16" - czytamy w komunikacie.

Właściciele Tauronu mieli zdecydować o podwyższeniu kapitału zakładowego o 400 mln zł poprzez emisję 80 mln akcji po 5 zł za sztukę. Będą to akcje nieme imienne uprzywilejowane, czyli takie, z których nie będzie można wykonywać głosu, ale w zamian za to dywidendy będą dwukrotnie wyższe. Akcje ma nabyć Skarb Państwa.

Analitycy popierają taki krok. Uważają, że emisja jest konieczna ze względu na ambitny program inwestycyjny Grupy Tauron w nadchodzących latach.

- Pomysł emisji Taurona jest dobry, a struktura bardzo interesująca. Emisja jest niewielka, jest to właściwie kropla w morzu potrzeb. Zakładam, że Tauron może być w stanie zdobyć dodatkowe finansowanie, być może sprzedać część aktywów albo ograniczyć, przesunąć w czasie, program inwestycyjny - powiedział analityk Societe Generale Bartłomiej Kubicki w rozmowie z ISBnews.

- Skala emisji nie jest duża, a ewentualna korzyść dla mniejszościowych akcjonariuszy z tytułu wyższej ceny emisyjnej od aktualnego kursu będzie zależała od tego, po jakiej cenie uda się Tauronowi sprzedać wniesione aportem akcje i po jakich cenach będą one wycenione w aporcie - napisał w komentarzu analityk mDM Kamil Kliszcz.

Tylko w ostatnich dwóch latach Tauron zainwestował 5 mld zł. Inwestycje koncentrują się na segmentach dystrybucji i wytwarzania. Podczas niedawnej konferencji prasowej prezes Taurona Jerzy Kurella informował, że spółka nie planuje ograniczania programu inwestycyjnego o wartości 37 mld zł. Podkreślał, że te inwestycje są konieczne.

Plany obejmują między innymi: budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, budowę bloku gazowo - parowego w Elektrowni Łagisza, inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej, inwestycje w źródła kogeneracyjne oraz modernizację i rozwój sieci ciepłowniczej. Do tego dochodzą forsowane przez rząd inwestycje w górnictwo.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz