Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea czeka na zgodę UOKiK w sprawie przejęcia Bogdanki

0
Podziel się:

Spółka złożyła odpowiedni wniosek w urzędzie.

Enea czeka na zgodę UOKiK w sprawie przejęcia Bogdanki
(Bogdanka S.A.)
bEKXgDoB

Enea złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Lubelskim Węglem Bogdanka, podał Urząd. W poniedziałek Enea poinformowała, że chce kupić prawie 22 mln akcji węglowej spółki Bogdanka. W tym celu ogłosiła wezwanie na papiery firmy, obejmujące ponad 60 procent jej udziałów.

Wniosek wpłynął 14 września bieżącego roku, sprawa jest w toku. Jak czytamy w komunikacie, planowana koncentracja polega na przejęciu przez Enea S.A. kontroli nad Lubelskim Węglem Bogdanka S.A. Wynika ona z zamiaru nabycia kontrolnego pakietu akcji spółki dopuszczonych do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych i ma nastąpić w wyniku ogłoszenia przez Enea S.A. wezwania do zapisywania się na sprzedaż do 66 proc. akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Enea ogłosiła wezwanie w poniedziałek. Dotyczy ono 21 962 189 akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka, stanowiące 64,57 proc. głosów na walnym zgromadzaniu, po 67,39 zł za sztukę. Rada nadzorcza energetycznej spółki wyraziła już zgodę na na nabycie kontrolnego pakietu akcji. Wezwanie zostało ogłoszone pod warunkiem uzyskania zgody UOKiK. Data rozpoczęcia zapisów ustalona jest na 2 października bieżącego roku, a data zakończenia zapisów na 16 października bieżącego roku.

bEKXgDoD

Enea to producent, dystrybutor i sprzedawca energii elektrycznej. Enea S.A. z siedzibą w Poznaniu należy do grupy kapitałowej Enea S.A., w której jest podmiotem dominującym.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest producentem węgla kamiennego w Polsce. Sprzedawany przez spółkę węgiel jest wykorzystywany przede wszystkim do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i cementu. Odbiorcami są przede wszystkim przedsiębiorcy z sektora elektroenergetycznego prowadzący działalność w północnej i północno-wschodniej Polsce. Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. w Bogdance należy do grupy kapitałowej Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., w której jest podmiotem dominującym.

Decyzja jest efektem zaktualizowanej Strategii Korporacyjnej Grupy Kapitałowej Enea na lata 2014-2020, której czołowym elementem jest "zabezpieczenie dostaw paliw dla własnych aktywów wytwórczych".

bEKXgDpe
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)