Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Enea ma warunkową umowę zakupu Engie Energia Polska

0
Podziel się:
Enea ma warunkową umowę zakupu Engie Energia Polska

Enea podpisała z Engie International Holdings B.V. warunkową umowę zakupu 100% akcji spółki Engie Energia Polska, która jest właścicielem Elektrowni Połaniec, podała Enea.

Wartość przedsiębiorstwa Engie Energia Polska (wyliczona z pominięciem zadłużenia oraz gotówki w spółce) została uzgodniona na 1 073 140 672 zł. Ostateczna cena zostanie wyliczona w oparciu o ustaloną wartość przedsiębiorstwa, przy uwzględnieniu poziomu długu netto oraz kapitału obrotowego na 31 grudnia 2016 roku.

"Podpisanie umowy z Engie otwiera nam drogę do przejęcia Elektrowni Połaniec, która należy do grona młodszych i nowocześniejszych elektrowni systemowych w Polsce. Elektrownia Połaniec przez ostatnie lata była gruntownie i konsekwentnie modernizowana, dlatego będzie dla Enei cennym aktywem pozyskanym w optymalnej cenie. W przeliczeniu, za spełniający normy środowiskowe 1 MW mocy zapłacimy ok. 0,6 mln zł, podczas gdy średni koszt 1 MW w budowanej od podstaw elektrowni konwencjonalnej to ok. 5-6 mln zł" - powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik.

Zamknięcie transakcji zależy m.in. od uzyskania zgody Ministra Energii (zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji), uzyskania zgody Prezesa UOKiK na koncentrację, zrzeczenia się prawa pierwokupu gruntów rolnych przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, będących przedmiotem transakcji.

Enea oczekuje, że dzięki transakcji nie tylko wzmocni swoją rynkową siłę i powiększy bazę przychodową, ale uniezależni się również od płynności rynku hurtowego.

"Elektrownia w Połańcu to bardzo efektywna jednostka, charakteryzująca się dobrymi wynikami finansowymi. Transakcja wpłynie pozytywnie na wzrost przychodów i poziom EBITDA grupy, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację. Wartością dodaną akwizycji są synergie, jakie będziemy mogli zrealizować dzięki współpracy pomiędzy segmentem wytwarzania - Kozienice plus Połaniec - a segmentem wydobycia, czyli LW Bogdanka. Jednym z naszych celów jest stała poprawa wyników grupy poprzez prace nad efektywnością operacyjną i lepszą integracją poszczególnych segmentów naszej działalności. Ta transakcja znacząco zwiększa nasze możliwości w tym zakresie i buduje dalszy potencjał rozwojowy grupy" - dodał Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.

Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Elementem tego aktywa jest nowoczesny blok biomasowy - jeden z największych tego typu bloków na świecie (ponad 200 MW) produkujący zieloną energię. W ostatnich latach Elektrownia Połaniec zrealizowała wart łącznie ponad 1 mld złotych intensywny program modernizacyjny, przedłużający jej funkcjonowanie o 20 lat, zwiększający sprawność produkcji energii oraz dostosowujący urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych, w tym do wymagań dyrektywy IED.

Pod koniec września Enea złożyła ofertę na zakup 100% akcji Engie Energia Polska. Na początku grudnia uzyskała wyłączność negocjacyjną do końca roku.

Engie Energia Polska to piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5% produkcji energii w kraju.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)