Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Enea wątpi w sukces przejęcia części akcji Bogdanki

0
Podziel się:

UOKiK na wniosek wzywającego zawiesił postępowanie dotyczące przejęcia spółki.

Elektrownia Kozienice
Elektrownia Kozienice (Enea S.A.)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiesił na wniosek energetycznej spółki Enea postępowanie w sprawie zamiaru przejęcia kontroli nad węglową firmą Lubelski Węgiel Bogdanka przez Eneę.

Jak czytamy w komunikacie, powodem jest podjęcie przez radę nadzorczą Bogdanki uchwały, na mocy której 15 października tego roku będzie miało miejsce walne zgromadzenie akcjonariuszy, gdzie głosowana będzie niekorzystna dla nowych udziałowców spółki uchwała.

Uchwała dotyczy ograniczenia możliwości wykonywania prawa głosu do 10 procent akcji dla nowych akcjonariuszy. Bogdanka podkreślała, ogłaszając projekty uchwał, że ograniczenie prawa głosowania nie będzie dotyczyło akcjonariuszy, którzy będą posiadali więcej niż 10 procent akcji do dnia 15 października.

Jeżeli uchwała zostanie podjęta, to nowe ograniczenie będzie dotyczyło spółki Enea, która chce skupić z rynku akcji stanowiące 64,57 procent udziałów.

Enea ogłosiła 14 września bieżącego roku wezwanie na 21 962 189 akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka, które stanowią 64,57 proc. wszystkich udziałów. Proponowana cena to 67,39 zł za sztukę. Rada nadzorcza Enei wyraziła już zgodę na na nabycie kontrolnego pakietu akcji tej spółki. Zapisy na akcje, według wcześniejszych ustaleń, będą trwały od 2 do 16 października.

Bogdanka uważa wycenę jej akcji za godziwą

Wcześniej zarząd Bogdanki uznał wezwanie na akcje spółki ogłoszone przez Eneę za zgodne z interesem kopalni. Eksperci rynkowi mieli wątpliwości co do ceny, jednak w oświadczeniu możemy przeczytać, że "cena oferowana przez wzywającego jest godziwa".

Enea w wezwaniu zaznaczyła, że zamierza rozwijać dotychczasową działalność Bogdanki i nie planuje zmieniać zasadniczego profilu jej działania. Nie wyklucza przy tym przejęcia 100 proc. akcji w zależności od sytuacji rynkowej i możliwości finansowych.

Zarząd Bogdanki w komunikacie podkreślił znaczącą pozycję wzywającego na polskim rynku energetycznym i udaną dotychczasową współpracę z Eneą. Uzasadniając zgodność przejęcia z interesem spółki, wskazano również na znaczące efekty synergii.

Do analizy ceny akcji w wezwaniu wynajęta została firma doradcza KPMG. "W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że cena zaproponowana przez Eneę spełnia warunki art. 79 Ustawy o ofercie publicznej i zawiera się w przedziale oszacowanym przez KPMG jako wartość godziwa akcji" - czytamy w komunikacie.

Tegoroczne notowania akcji Bogdanki na giełdzie w Warszawie

LW Bogdanka to spółka notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20. Miała na koniec 2014 r. 16,6 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9 proc. w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej.

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)