Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
28.10.2015 15:20

Energa inwestuje w OZE. Największa w Polsce farma fotowoltaiczna

Pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię około 1600 gospodarstw domowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Energa SA)

Trzecia największa spółka energetyczna w Polsce uruchomiła właśnie farmę składającą się z 16 tysięcy paneli słonecznych. Pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię około 1600 gospodarstw domowych.

W gminie Czernikowo koło Torunia uruchomiona została największa w kraju farma fotowoltaiczna o mocy prawie 4 MW. W ciągu roku wyprodukuje około 3 500 MWh. Z prądu będzie mogło korzystać ponad półtora tysiąca rodzin.

Farma słoneczna w gminie Czernikowo jest elementem projektu Smart Toruń - pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych przez Grupę Energa, obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii w źródłach odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów. Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uruchomienie PV Czernikowo pokazuje duże zaangażowanie Grupy Energa w rozwój odnawialnych źródeł energii. Według zapowiedzi firmy, to nie koniec inwestycji. Do 2020 r.oku Energa chce zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w posiadanych mocach wytwórczych do 60 proc. Obecnie jest to niecałe 42 proc.

Energa wytwarza zieloną energię w 46 elektrowniach wodnych, czterech farmach wiatrowych, dwóch farmach fotowoltaicznych oraz instalacjach spalających biomasę. Łączne moce Grupy zainstalowane w OZE sięgają 560 MW.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2014 roku.

Tagi: energetyka, energa, eng, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz