Notowania

energetyka
04.12.2018 15:39

Energa: Mechanizmy FIT i FIP dla elektrowni wodnych zwiększą przychody o ok. 30%

Zastosowanie mechanizmów feed-in-tariff (FIT) oraz feed-in-premium (FIP) w 31 małych elektrowniach wodnych należących do Energi Wytwarzanie - spółki zależnej Energi - pozwoli na wzrost przychodów o ok. 30% wobec poprzedniego systemu wsparcia, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Energa Wytwarzanie, należąca do Grupy Energa, skorzysta z obu instrumentów dla trzydziestu jeden (z czterdziestu czterech eksploatowanych) małych elektrowni wodnych, czyli wszystkich spełniających wymagania ustawowe. W praktyce mechanizm stałych cen stwarza możliwości poprawy rentowności produkcji energii w niewielkich hydroelektrowniach i wzrostu przychodów z wytwarzania w Grupie Energa do września 2020 roku (do końca piętnastoletniego okresu wsparcia)" - czytamy w komunikacie.

"Instrumenty FIT i FIP to bardzo atrakcyjna oferta, gdyż daje możliwości uzyskania wyższych przychodów z wyprodukowanej energii, w porównaniu do osiąganych obecnie. Cieszymy się, że większość naszych małych elektrowni wodnych z tego skorzysta. Z oczywistych względów nie jesteśmy obecnie w stanie dokładnie powiedzieć, o ile zwiększy się nasz przychód w wyniku skorzystania ze wspomnianych instrumentów. To zależy przede wszystkim od stanu wód, a co za tym idzie wolumenu wyprodukowanej energii. Zakładamy jednak wzrost przychodów o ok. 30%, w stosunku do uzyskiwanego w ramach poprzedniego systemu wsparcia" - powiedział prezes Energi Wytwarzanie Piotr Meler, cytowany w komunikacie.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z lipca br. umożliwia zastosowanie uproszczonej formy wsparcia dla niewielkich instalacji w postaci systemu stałej, gwarantowanej ceny zakupuf (FIT) i systemu dopłat do ceny rynkowej (FIP). Z tego wsparcia mogą korzystać skorzystać ściśle określone technologie wytwórcze OZE (hydroenergia, biogaz). Instrumenty nie obejmują energii pochodzącej z fotowoltaiki czy turbin wiatrowych.

Mechanizm FIT umożliwia wytwórcom, posiadającym instalacje o mocy zainstalowanej mniejszej niż 500 kW, odejście z systemu świadectw pochodzenia lub systemu aukcyjnego i rozpoczęcie sprzedaży energii po cenie gwarantowanej. W tym przypadku sprzedawca zobowiązany kupuje energię elektryczną po cenie - na atrakcyjnym dla wytwórcy poziomie - równej 90 % ceny referencyjnej właściwej dla danej instalacji. Samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej. FIP dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 1 MW i nie mniejszej niż 500 kW i również umożliwia sprzedaż energii po cenie gwarantowanej. Wybrany podmiot kupuje energię elektryczną po cenie umownej, a wytwórca samodzielnie dokonuje rozliczenia z operatorem rozliczeń energii odnawialnej, uzyskując w efekcie cenę za energię na atrakcyjnym poziomie 90% ceny referencyjnej (właściwej dla danej instalacji).

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz