Notowania

energetyka
14.10.2016 15:40

Energa negocjuje kontrakt na dostawy węgla do 2055 roku

Ostateczna umowa w tej sprawie ma być podpisana w listopadzie tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. Energi)

Energa podpisała z Polską Grupą Górniczą (PGG) ogólne warunki współpracy (OWW), które zakładają podpisanie umowy na dostawę ok. 2 mln ton węgla rocznie do planowanej elektrowni Ostrołęka C w okresie do 2055 roku. Energa negocjuje też warunki dostaw węgla z PGG do istniejącej elektrowni Ostrołęka B.

Ostateczna umowa w tej sprawie ma być podpisana w listopadzie tego roku. "Zamiarem stron określonym w OWW jest zawarcie umowy obejmującej okres do 2055 roku na dostawę około 2 mln ton węgla rocznie do elektrowni Ostrołęka C" - czytamy w komunikacie.

Formuła cenowa zakupu węgla dla elektrowni Ostrołęka C uzależniona będzie od marży, obliczanej na poziomie kosztów zmiennych produkcji energii elektrycznej w elektrowni Ostrołęka C oraz wysokości tych kosztów zmiennych.

"W ocenie spółki ustalenie kosztu węgla w oparciu o określony poziom marży zapewnia optymalizację ekonomiczną i rentowność projektu Ostrołęka C. Formuła ustala szerokie widełki cenowe, wiążąc koszty węgla z ustaloną stopą zwrotu z inwestycji, a także pozwoli dokonać podziału między strony przyszłych korzyści płynących z rynku mocy oraz potencjalnego przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2" - czytamy dalej.

Wejście w życie i realizacja umowy na dostawę węgla do Ostrołęki C będą uzależnione od startu funkcjonowania rynku mocy lub innego mechanizmu wsparcia oraz objęcia nim elektrowni, a także od zapewnienia jej finansowania. Jednocześnie negocjowane są warunki dostarczania węgla dla działającej elektrowni Ostrołęka B.

We wrześniu Energa podpisała z PGG list intencyjny dotyczący dostaw ok. 1 mln ton węgla kamiennego rocznie do istniejącej elektrowni Ostrołęka B i ok. 2 mln ton rocznie do planowanej elektrowni Ostrołęka C.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku. Akcje spółki od grudnia 2013 roku są notowane na GPW.

Tagi: energetyka, górnictwo, eng, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2016

witoFirmy energetyczne, w których mamy udziały przez OFE zapłacą za długi kopalń. Łączy się je z kopalniami, które politycy chca ratować. Pracownicy … Czytaj całość

14-10-2016

~dramaZNACZNĄ DOKŁADAĆ DO NIERENTOWNYCH KOPALNI I ZNOWU CENA PRĄDU PÓJDZIE W GÓRĘ POMIMO ŻE I TAK JEST BARDZO DROGI.

14-10-2016

A Bogdankę - jedyną polską rentowną kopalnię nadal się okrada?

Rozwiń komentarze (4)