Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Energa wychodzi z dołka. Zyski rosną kilkaset procent

11
Podziel się:

Trzeci największy dostawca prądu w kraju zarobił w ubiegłym roku 773 mln zł.

Władze spółki podczas prezentacji wyników.
Władze spółki podczas prezentacji wyników. (mat. prasowe Energa)

Trzeci największy dostawca prądu w kraju po fatalnym 2016 roku odnotował ponad 400-procentowy wzrost zysków. Zarobił w ubiegłym roku 773 mln zł. Energa przyłączyła ponad 50 tys. nowych klientów i ma ich ponad 3 miliony.

Państwowa Energa pochwaliła się bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Zarobiła w 2017 roku 773 mln zł. To ponad 5-krotnie więcej niż zysk netto z poprzedniego roku.

Tak znaczący progres to efekt udanego 2017 roku i słabego 2016. Punktem odniesienia jest zaledwie 151 mln zł zysku netto, co było najgorszym wynikiem od lat. Najnowsze pokazują pewnego rodzaju powrót do normalności, choć w latach 2014-2015 i tak były jeszcze większe.

- Tak dobre wyniki uzyskane w 2017 roku są potwierdzeniem tego, że właściwie zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy zadania przewidziane na minione 12 miesięcy. W warunkach silnej presji ze strony konkurencji i ograniczeń regulacyjnych potrafiliśmy poprawić wyniki we wszystkich liniach biznesowych - podkreśla p.o. prezesa Energi Alicja Barbara-Klimiuk. Wskazała, że w ubiegłym roku udało się spółce przekroczyć liczbę 3 mln klientów.

Zobacz także: Finał konkursu "Świeć się z Energą"

Energa liczy, że uda się jej utrzymać w wynikach wzrostową tendencję. Przede wszystkim w zakresie rocznego EBITDA, a więc zysków operacyjnych przed opodatkowanie, odsetkami i amortyzacją.

- Jeśli spojrzymy na EBITDA w latach 2017, 2016 i wcześniejszych, to w ostatnich dwóch latach nastąpił wzrost - wskazuje Jacek Kościelniak, wiceprezes ds. finansowych. Zwrócił uwagę na czynniki takie, jak zmiany regulacyjne i pracę Elektrowni Ostrołęka B, a także na postępy Programu Poprawy Efektywności.

- Na tej podstawie śmiem twierdzić, że utrzymamy tę wzrostową tendencję - powiedział wiceprezes.

W samym czwartym kwartale Energa wypracowała 230 mln zł, a więc prawie tyle, co w dwóch poprzednich kwartałach razem wziętych. Rok temu w tym samym okresie zyski wyniosły tylko 73 mln zł.

Właśnie na te informacje z niecierpliwością czekali inwestorzy giełdowi, którzy wydają się być zadowoleni. Akcje spółki od rana są na plusie.

Obserwuj bieżące notowania akcji Energi

Zysk operacyjny wyniósł 384 mln zł wobec 103 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 517 mln zł wobec 498 mln zł rok wcześniej. Na to wszystko złożyły się skonsolidowane przychody ze sprzedaży, które w czwartym kwartale sięgnęły 2 mld 817 mln zł wobec 2 mld 808 mln zł rok wcześniej.

W ubiegłym roku władze energetycznej spółki nie próżnowały. Nakłady inwestycyjne wyniosły 1,4 mld zł, z czego 1,25 mld zł przeznaczono na segment dystrybucji. Energa m.in. przyłączyła blisko 52 tys. nowych klientów, wybudowała i zmodernizowała 3 tys. 718 km linii wysokiego, średniego oraz niskiego napięcia i przyłączyła do sieci 32 MW nowych odnawialnych źródeł energii.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
BOBOBO
4 lata temu
tiaaa, a mi nagle przyszedł rachunek 1500 złociszy, mimo, że do tej pory płaciłem ok 300 i zareklamowałem ale odrzucili reklamację. Skoro tyle przyszło to musiałem tyle wykorzystać, usłyszałem.
Stan
4 lata temu
To ble ble najlepiej widać po wig20 i notowaniech gìeldowych.
qqq
4 lata temu
Świnie polskie znowu podniesli ceny prądu bo monopolistą można. banda gnoji
członek kc
4 lata temu
super to teraz koniecznie należy dokapitalizować biednych górników, tak jak zawsze bo dobra zmiana to najlepiej daje naszą wspólną kaskę i jeszcze dziś Danusia ogłosi sukces
NOWY
4 lata temu
400% zysku a akcie 400% w dół.