Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PFR może wesprzeć energetykę 5 mld zł. Rozmawia z Tauronem

0
Podziel się

Główne projekty w sektorze, w tym "Ostrołęka C", wejdą w fazę finansowania w 2018 roku.

PFR może wesprzeć energetykę 5 mld zł. Rozmawia z Tauronem
(mat. prasowe)
bEqjUOEl

Polski Fundusz Rozwoju może potencjalnie zapewnić do 5 mld zł finansowania na inwestycje energetyczne, jednak więcej projektów może się pojawić dopiero od przyszłego roku - poinformował prezes Paweł Borys. Przyznał, że prowadzi wstępne rozmowy z Tauronem na temat Elektrowni Jaworzno III.

- Żeby nie przekroczyć limitów, to tę zdolność mamy w granicach blisko 5 mld zł - powiedział Borys dziennikarzom w kuluarach Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Wskazał, że obecnie możliwości finansowania kapitałowego energetyki ze strony PFR dla pojedynczego projektu to od 500 mln optymalnie do nawet około 1 mld zł. Z kolei finansowanie długiem może wynieść 1-1,5 mld zł - dzięki zwiększeniu kapitału BGK.

bEqjUOEn

Zaznaczył, że główne projekty w energetyce, w tym Ostrołęka C, wejdą w fazę finansowania w 2018 roku.

- Na temat Opola nie rozmawiamy, natomiast projekt w Jaworznie potencjalnie może być ciekawy. Wstępne rozmowy na ten temat prowadzimy - przyznaje Borys, dodając że na tym etapie nie może jeszcze podać więcej szczegółów.

- Jeśli będzie zainteresowanie ze strony Taurona, to może to być jeszcze w tym roku. Ostateczna decyzja zależy też m.in. od rozstrzygnięć na temat rynku mocy - powiedział Borys.

W październiku ubiegłego roku Tauron Polska Energia poinformował, że chce w pierwszej połowie 2017 roku wydzielić do odrębnej spółki Elektrownię Jaworzno III i rozpoczął już rozmowy w sprawie pozyskania inwestora do projektu.

bEqjUOEt

Tauron podał w strategii, że zakłada realizację projektu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III w nowej formule finansowania zakładającej wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i sprzedaż udziałów partnerom zewnętrznym, pod warunkiem objęcia przez nich pakietu niedającego kontroli.

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju, zgodnie z przyjętym przez polski rząd Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, integruje: Agencję Rozwoju Przemysłu, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem PFR jest zapewnienie narzędzi realizacji polityki rozwoju oraz zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformy instrumentów rozwojowych dla przedsiębiorców, samorządów i klientów indywidualnych.

bEqjUOEO
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)