Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Runął 90-metrowy kolos. Tauron zburzył pierwszą chłodnię kominową

17
Podziel się:

Tauron pozbywa się obiektów, które nie nadają się już do eksploatacji. Pierwsza z trzech przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych została wyburzona na terenie Elektrowni Łagisza. Wykorzystano do tego 200 kg materiałów wybuchowych.

Wyburzanie "komina" w Elektrowni Łagisza.
Wyburzanie "komina" w Elektrowni Łagisza. (mat. prasowe Tauron)

"Wyłączenie z eksploatacji pięciu bloków energetycznych o mocy 120 MW każdy, które nastąpiło z uwagi na niedotrzymywanie norm środowiskowych i brak możliwości ich dostosowania do obecnych wymagań emisyjnych, spowodowało także wyłącznie trzech chłodni kominowych" - czytamy w komunikacie spółki.

Jak wskazała, obiekty, ze względu na obecny swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Nieczynna chłodnia kominowa została wyburzona metodą strzałową. Jest to jedna z najbezpieczniejszych, a przy tym ekonomicznie uzasadnionych metod wyburzania dużych obiektów. Na te potrzeby zużyto 200 kg materiałów wybuchowych i zamontowano ponad 3 tys. zapalników. 90-metrowy kolos spektakularnie runął w 3,5 sekundy.

Zobacz także: Energetyczny gigant inwestuje w startupy

W Elektrowni Łagisza w 2004 roku metodą strzałową wyburzono chłodnię nr 6. W kolejnych miesiącach bieżącego i przyszłego roku mają być wyburzone pozostałe elementy nieużywanej, przestarzałej infrastruktury. Mowa o kolejnych dwóch chłodniach oraz kominie.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2010 roku.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(17)
Optymista
6 lat temu
Gdyby to było za PO-PSL to by Krzywousty tam w tym kominie by miał sztab wyborczy ... zryjem"Polska w ruinie", a tak po cichutku prąd o 15% w górę i ....
czas na dział...
6 lat temu
[QUOTE] największym dystrybutorem [/QUOTE] wróćmy do niezrealizowanego projektu energetycznego "Wisła 2000" - kto był harcerzem to wie!!!
Roberto
6 lat temu
Pałac kultury meli wyburzyć przed wyborami?
Martino
6 lat temu
A ten pył z wyburzenia to zagraża okolicom? Bo do samochodów i palenia w kominkach to chętnie się doczepiają mądralińscy, że normy pyłu przekroczone.
normalny
6 lat temu
mieszkam w Będzinie zapłacą odszkodowanie za syf w powietrzu i kurz w domu , zbieram pakę do pozwu