Notowania

energetyka
20-09-2018 (12:16)

Runął 90-metrowy kolos. Tauron zburzył pierwszą chłodnię kominową

Tauron pozbywa się obiektów, które nie nadają się już do eksploatacji. Pierwsza z trzech przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych została wyburzona na terenie Elektrowni Łagisza. Wykorzystano do tego 200 kg materiałów wybuchowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe Tauron)
Wyburzanie "komina" w Elektrowni Łagisza.

"Wyłączenie z eksploatacji pięciu bloków energetycznych o mocy 120 MW każdy, które nastąpiło z uwagi na niedotrzymywanie norm środowiskowych i brak możliwości ich dostosowania do obecnych wymagań emisyjnych, spowodowało także wyłącznie trzech chłodni kominowych" - czytamy w komunikacie spółki.

Jak wskazała, obiekty, ze względu na obecny swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Nieczynna chłodnia kominowa została wyburzona metodą strzałową. Jest to jedna z najbezpieczniejszych, a przy tym ekonomicznie uzasadnionych metod wyburzania dużych obiektów. Na te potrzeby zużyto 200 kg materiałów wybuchowych i zamontowano ponad 3 tys. zapalników. 90-metrowy kolos spektakularnie runął w 3,5 sekundy.

Energetyczny gigant inwestuje w startupy

W Elektrowni Łagisza w 2004 roku metodą strzałową wyburzono chłodnię nr 6. W kolejnych miesiącach bieżącego i przyszłego roku mają być wyburzone pozostałe elementy nieużywanej, przestarzałej infrastruktury. Mowa o kolejnych dwóch chłodniach oraz kominie.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2010 roku.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2018

turkowianinWLKPA niemieckie kopcące na wielką skalę elektrownie na węgiel brunatny też się wyburza czy tylko polskie? Pani Kopacz Ewa z PO nas w to wkopała gdy była … Czytaj całość

20-09-2018

kerad602piss bawi się w wojenkę a my zapłacimy, pogońmy dziadostwo z kraju

20-09-2018

ferroKurs giełdowy Taurona przed PIS-em - 4.00 zł. Kurs obecny - 1,70 zł. "Polityka energetyczna jest naszym priorytetem"...z deklaracji … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)