Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Runął 90-metrowy kolos. Tauron zburzył pierwszą chłodnię kominową

Runął 90-metrowy kolos. Tauron zburzył pierwszą chłodnię kominową

Wyburzanie "komina" w Elektrowni Łagisza. Fot. mat. prasowe Tauron
Wyburzanie "komina" w Elektrowni Łagisza.

Tauron pozbywa się obiektów, które nie nadają się już do eksploatacji. Pierwsza z trzech przeznaczonych do likwidacji chłodni kominowych została wyburzona na terenie Elektrowni Łagisza. Wykorzystano do tego 200 kg materiałów wybuchowych.

"Wyłączenie z eksploatacji pięciu bloków energetycznych o mocy 120 MW każdy, które nastąpiło z uwagi na niedotrzymywanie norm środowiskowych i brak możliwości ich dostosowania do obecnych wymagań emisyjnych, spowodowało także wyłącznie trzech chłodni kominowych" - czytamy w komunikacie spółki.

Jak wskazała, obiekty, ze względu na obecny swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Czytaj więcej: Mostostal Warszawa ma umowę z Tauronem na prace w Elektrowni Łagisza

Nieczynna chłodnia kominowa została wyburzona metodą strzałową. Jest to jedna z najbezpieczniejszych, a przy tym ekonomicznie uzasadnionych metod wyburzania dużych obiektów. Na te potrzeby zużyto 200 kg materiałów wybuchowych i zamontowano ponad 3 tys. zapalników. 90-metrowy kolos spektakularnie runął w 3,5 sekundy.

Energetyczny gigant inwestuje w startupy


W Elektrowni Łagisza w 2004 roku metodą strzałową wyburzono chłodnię nr 6. W kolejnych miesiącach bieżącego i przyszłego roku mają być wyburzone pozostałe elementy nieużywanej, przestarzałej infrastruktury. Mowa o kolejnych dwóch chłodniach oraz kominie.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2010 roku.

Czytaj więcej: Tauron uruchomił pilotażową instalacje do przekształcania CO2 w gaz ziemny

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka, tauron, tpe, elektrownia Łagisza
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Optymista
2018-09-21 14:36
Gdyby to było za PO-PSL to by Krzywousty tam w tym kominie by miał sztab wyborczy ... zryjem"Polska w ruinie", a tak po cichutku prąd o 15% w górę i ....
czas na działania
2018-09-21 13:48

największym dystrybutorem

wróćmy do niezrealizowanego projektu energetycznego "Wisła 2000" - kto był harcerzem to wie!!!
Roberto
2018-09-21 12:33
Pałac kultury meli wyburzyć przed wyborami?
Pokaż wszystkie komentarze (17)