Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
27.11.2018 11:29

ZE PAK zbuduje farmę z paneli słonecznych. Zainwestuje 200 mln zł

Energetyczny biznes Zygmunta Solorza-Żaka rozwija się w stronę odnawialnych źródeł energii. ZE PAK chce zainwestować 200 mln zł w farmę fotowoltaiczną. Prąd z paneli słonecznych mógłby popłynąć już za dwa lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Federico Rostagno)

Energetyczny biznes Zygmunta Solorza-Żaka rozwija się w stronę odnawialnych źródeł. ZE PAK chce zainwestować 200 mln zł w farmę fotowoltaiczną. Prąd z paneli słonecznych mógłby popłynąć już za dwa lata.

Rządowy projekt Polityki Energetycznej Polski zakłada odchodzenie od energetyki wiatrakowej, a przynajmniej nie instalowanie nowych wiatraków na lądzie. Kluczową rolę odgrywać ma rozwój morskich farm wiatrowych oraz fotowoltaiki (kolektory słoneczne).

W tę strategię wpisuje się najnowszy plan Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Grupa kontrolowana przez miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, do którego należy też Cyfrowy Polsat, ma zgodę rady nadzorczej na realizację inwestycji polegającej na budowie farmy fotowoltaicznej o przewidywanej mocy około 70 MWp.

Spodziewany koszt wybudowania farmy wraz z układem wyprowadzenia mocy ma wynieść około 200 mln zł.

"Planowana farma ma powstać na zrekultywowanych terenach uprzednio eksploatowanych górniczo, na obszarze około 110 hektarów, na terenie gminy Brudzew w powiecie tureckim" - czytamy w komunikacie.

Ogniwa fotowoltaiczne z polskim grafenem wyprodukują do 50 proc. więcej energii elektrycznej

Przewidywany czas realizacji inwestycji wyniesie około 24 miesiące. Obejmuje to także czas potrzebny na projektowanie, decyzje administracyjne itp.

Spółka zastrzega jednocześnie, że realizacja projektu wymaga uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych i zgód o charakterze formalno-prawnym oraz uzyskania pożądanej struktury finansowania projektu.

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, ze pak, fotowoltaika, panele słoneczne, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2018

BMFPolak ipowariwaly ,mysla,ze Polska to Arizona . A w Polsce zdecydowana wiekszosc dni jest pochmurna .

27-11-2018

obywatelPLRząd jak lew powinien wspierać i dotować (ulgi podatkowe ułatwienie formalności,supernisko oprocentowane kredyty) takie projekt ybo 200 milionów to w … Czytaj całość

27-11-2018

PracownikEl Adamów zamknęli która wytwarzała 600mw węgiel wożą z Adamowa do Konina 80 km w jedną stronę 120kursów na dobę i oni otwierają farmę fotowoltaiczne … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)