Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurocash ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Partner

0
Podziel się:

Eurocash otrzymał zgodę Urzędu Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie kontroli nad spółką Partner, podał Urząd.

Eurocash ma zgodę UOKiK na przejęcie kontroli nad spółką Partner

"Działalność uczestników koncentracji pokrywa się m.in. na rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w sklepach tradycyjnych (o wielkości do 350 m2) i wielkopowierzchniowych (powyżej 350 m2). Eurocash posiada sieć własnych sklepów m.in. "Delikatesy Centrum", "Eko", a także sklepy zrzeszone w sieciach partnerskich nadzorowanych przez spółkę (np. "Euro Sklep", "Groszek", "Lewiatan"), oraz franczyzobiorców ("Groszek"). Ponadto do grupy należy platforma internetowa frisco.pl. Przejmowana spółka Partner posiada ponad 20 sklepów "Lewiatan" - czytamy w komunikacie.

UOKiK skierował tę sprawę do drugiego etapu postępowania. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku, w którym urząd sprawdzał, czy działalność poszczególnych sklepów należących do obu spółek pokrywa się ze sobą na lokalnych rynkach, podano także.

"Po transakcji Eurocash nadal będzie musiał rywalizować z innymi sklepami, w zależności od miejscowości, wielkopowierzchniowymi lub tradycyjnymi. Oznacza to, że nie ma ryzyka, że sklepy podniosą ceny dla konsumentów. Konkurencja nie zostanie również ograniczona na rynku hurtowym" - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Według Urzędu, analiza tej sprawy i dotychczasowe orzecznictwo urzędu pokazują, że konkurencja pomiędzy sklepami ma charakter asymetryczny. Placówki tradycyjne muszą rywalizować z wielkopowierzchniowymi, które z kolei nie muszą się liczyć z konkurencją mniejszych sklepów. Sprzedawcy rywalizują ze sobą na lokalnych rynkach. Większe sklepy - na obszarze o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem. Teren rywalizacji pomiędzy tradycyjnymi sklepami wynosi do kilometra. Konsumenci robiąc zakupy w mniejszych placówkach zazwyczaj chcą dotrzeć tam pieszo w ciągu kilku lub najwyżej kilkunastu minut. Na żadnym z tak określonych rynków nie dojdzie do ograniczenia konkurencji.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce, podano także.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)