Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EuroRating nadal JSW rating na poziomie B, perspektywa stabilna

0
Podziel się:
EuroRating nadal JSW rating na poziomie B, perspektywa stabilna

EuroRating nadał Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
rating kredytowy na poziomie B, podała agencja. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna.

"Na przyznaną spółce ocenę wiarygodności kredytowej wpływ miała przede wszystkim słaba pozycja kapitałowa przedsiębiorstwa. Na skutek poniesionych w ciągu trzech ostatnich lat strat, wartość nominalna kapitału własnego obniżyła się o ponad połowę, co przyczyniło się do spadku jego udziału w sumie pasywów do zaledwie około 35% (wobec ponad 60% w roku 2013)" - czytamy w komunikacie

Do czynników negatywnych EuroRating zalicza także bardzo dużą zmienność sytuacji płynnościowej spółki, którą jeszcze trzy kwartały temu można było określić jako bardzo złą. Zawarte w III kw. 2016 r. porozumienie z wierzycielami wydłużające termin spłaty obligacji, a także gwałtowny wzrost cen wydobywanego węgla w ciągu ostatnich dwóch kwartałów oraz poprawa rentowności i wartości generowanych przepływów pieniężnych przyczyniły się do istotnej poprawy płynności JSW. Agencja ocenia ją jednak nadal jako niezadowalającą.

"EuroRating zaznacza, że jakkolwiek ostatni silny wzrost cen węgla koksującego i energetycznego oraz utrzymywanie się cen tych surowców wciąż na relatywnie wysokich poziomach pozytywnie wpływa obecnie na sytuację finansową Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A., to w przypadku ewentualnego ponownego spadku cen węgla spółka byłaby silnie narażona na ryzyko ponoszenia kolejnych strat" - czytamy dalej.

Działalność JSW, przy uwzględnieniu wysokiego poziomu kosztów stałych, których spółka nie może istotnie obniżyć w sytuacji kryzysowej, charakteryzuje się bardzo wysoką dźwignią operacyjną, zaznaczono.

Agencja zwraca także uwagę na umiarkowane prawdopodobieństwo wsparcia, na jakie w sytuacji kryzysowej spółka może liczyć ze strony głównego akcjonariusza, którym jest Skarb Państwa.

"Rating dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. jest ratingiem niezamówionym i został nadany przez agencję ratingową EuroRating w związku z włączeniem spółki przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych po sesji z dnia 17.03.2017 r. w skład indeksu WIG20" - wskazano także.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)