Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
16.05.2018 15:25

Eurorating podniósł rating DNB Bank Polska do BBB, perspektywa stabilna

EuroRating podwyższył rating kredytowy DNB Bank Polska do BBB z BBB-. Perspektywa ratingu została określona jako stabilna, podała agencja. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Podwyższenie ratingu banku DNB Bank Polska wynika z systematycznie poprawiającego się profilu jego ryzyka kredytowego. Wpływ na to ma m.in. rosnąca baza kapitałowa banku, przy jednoczesnym stabilnym wzroście wartości aktywów. Skutkuje to utrzymywaniem się wskaźników finansowania oraz regulacyjnych współczynników wypłacalności na stosunkowo wysokich i bezpiecznych poziomach" - czytamy w komunikacie.

EuroRating zwraca także uwagę na postępujący spadek udziału kredytów w sumie aktywów DNB Bank Polska - z bardzo wysokiego poziomu 86,5% w 2012 roku do umiarkowanego 69,4% na koniec 2017 roku. Jednocześnie bank powiększa bazę depozytową, dzięki czemu w ciągu dwóch ostatnich lat istotnie wzrósł udział finansowania udzielonych kredytów z krajowego rynku, dodano.

"Do czynników pozytywnych EuroRating zalicza również obserwowaną w ciągu czterech ostatnich lat poprawę wypracowywanych przez DNB Bank Polska wyników finansowych (na koniec 2017 roku wskaźnik ROA wzrósł do 0,7%). Nadal niski pozostaje jednak wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE), który wciąż utrzymuje się na poziomach poniżej kosztu kapitału" - czytamy dalej.

Na ogólną ocenę ratingową DNB Bank Polska pozytywnie wpływa także, oceniane przez EuroRating jako stosunkowo wysokie, prawdopodobieństwo wsparcia ze strony Grupy DNB - największej norweskiej grupy finansowej, dodano.

Stabilna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating nadany bankowi rating w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy najprawdopodobniej nie powinien ulec zmianie, podsumowano.

DNB Bank Polska S.A. jest obecny w Polsce od 2002 roku. To specjalistyczny bank korporacyjny obsługujący duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny. Właścicielem banku jest Grupa DNB - największa norweska grupa finansowa, o aktywach wysokości 270 mld euro (na koniec 2015 r.), prowadząca działalność w 19 krajach. Jej akcje notowane są na giełdzie w Oslo.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz