Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Premier chce nowych uprawnień. Ma zarządzać Funduszem Inwestycji Kapitałowych

Premier chce nowych uprawnień. Ma zarządzać Funduszem Inwestycji Kapitałowych

Rola premiera Mateusza Morawieckiego będzie rosnąć. Fot. Radek Pietruszka
Rola premiera Mateusza Morawieckiego będzie rosnąć.

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy dający większe kompetencje premierowi. Przekazuje mu w zarządzanie Fundusz Inwestycji Kapitałowych, który będą tworzyć pieniądze pochodzące ze spółek Skarbu Państwa.

Z godnie z treścią projektu, Fundusz Inwestycji Kapitałowych będzie zasilany głównie wpłatami z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, wpłatami środków finansowych w wysokości odpowiadającej 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet dywidendy z akcji należących do państwa.

Projekt ma na celu wprowadzenie nowych regulacji oraz korektę niektórych rozwiązań ustawy z 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustaw zmienionych z dniem 1 stycznia 2017 w związku z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym.

Wpłaty na Fundusz Inwestycji Kapitałowych będą uszczupleniem dochodów budżetu państwa: z tytułu dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa - dochody niepodatkowe - w kwocie 1,4 mld zł rocznie, zaś z tytułu wpłat z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa - dochody niepodatkowe - w kwocie maksymalnie 429,6 mln zł rocznie.

Czytaj więcej: Spółki skarbu państwa śpią na kasie. Na kontach leży ponad 50 mld zł

Średnie dochody z tytułu dywidend w ostatnich 10 latach (łącznie z planem na rok 2018) wyniosły 4,7 mld zł rocznie. Przy założeniu wpłaty na Fundusz Inwestycji Kapitałowych 30 proc. daje to szacunkowo kwotę 1,4 mld zł.

Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie"


Dodatkowym źródłem przychodów Funduszu Inwestycji Kapitałowych mają być też środki z tytułu zwrotu pomocy publicznej lub wsparcia niebędącego pomocą publiczną, udzielonych przedsiębiorcom z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

"Projekt będzie miał znaczny wpływ na mienie państwowe, w szczególności na należące do Skarbu Państwa akcje i udziały w spółkach oraz na sposób wykonywania praw z tych akcji i udziałów. Projekt będzie miał duży wpływ na zasady zbywania akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych, gdyż zmienia postępowanie w tym zakresie m.in. wyjątki od konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów. Projekt przyczyni się do uporządkowania sfery dotyczącej zarządzania mieniem państwowym" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej: Ranking zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa. Oto 10 najlepiej opłacanych menadżerów

Rozszerzono w projekcie także listę spółek, w których akcje i prawa z akcji Skarbu Państwa nie podlegają sprzedaży. Znalazły się na niej: PERN, Poczta Polska, Polska Grupa Lotnicza i Polskie Koleje Państwowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

finanse, ustawa, projekt, premier, fundusz inwestycji kapitałowych
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
ufojel
2018-10-13 15:50
do zarządzania pieniędzmi ze spółek musi być człowiek o nieposzlakowanej opinii a nie największy kłamca stulecia - rozda je słupom i dla kraju nic nie zostanie
Kasa
2018-10-13 13:12
Tego złodziej wszechczasów nie można dopuścić do pieniędzy bo Polacy zostaną nędzarzami to oszust który jest tylko jeden na świecie
dde
2018-10-12 11:16
Kolejny przekręt Morawieckiego - teraz jeszcze chce położyć łapę na czymś większym oj będzie teraz całkowicie opływał w luksusie i jaki ważny będzie, że mucha nie siada- Złodziej i tyle...................
Pokaż wszystkie komentarze (23)