Notowania

Premier chce nowych uprawnień. Ma zarządzać Funduszem Inwestycji Kapitałowych

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy dający większe kompetencje premierowi. Daje mu w zarządzanie Fundusz Inwestycji Kapitałowych, który będą tworzy pieniądze pochodzące ze spółek Skarbu Państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Rola premiera Mateusza Morawieckiego będzie rosnąć.

Do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy dający większe kompetencje premierowi. Przekazuje mu w zarządzanie Fundusz Inwestycji Kapitałowych, który będą tworzyć pieniądze pochodzące ze spółek Skarbu Państwa.

Z godnie z treścią projektu, Fundusz Inwestycji Kapitałowych będzie zasilany głównie wpłatami z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, wpłatami środków finansowych w wysokości odpowiadającej 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet dywidendy z akcji należących do państwa.

Projekt ma na celu wprowadzenie nowych regulacji oraz korektę niektórych rozwiązań ustawy z 16 grudnia 2016 roku o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustaw zmienionych z dniem 1 stycznia 2017 w związku z reformą systemu zarządzania mieniem państwowym.

Wpłaty na Fundusz Inwestycji Kapitałowych będą uszczupleniem dochodów budżetu państwa: z tytułu dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa - dochody niepodatkowe - w kwocie 1,4 mld zł rocznie, zaś z tytułu wpłat z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa - dochody niepodatkowe - w kwocie maksymalnie 429,6 mln zł rocznie.

Średnie dochody z tytułu dywidend w ostatnich 10 latach (łącznie z planem na rok 2018) wyniosły 4,7 mld zł rocznie. Przy założeniu wpłaty na Fundusz Inwestycji Kapitałowych 30 proc. daje to szacunkowo kwotę 1,4 mld zł.

Rząd miesza w spółkach skarbu państwa. "Dzisiaj mamy patologie"

Dodatkowym źródłem przychodów Funduszu Inwestycji Kapitałowych mają być też środki z tytułu zwrotu pomocy publicznej lub wsparcia niebędącego pomocą publiczną, udzielonych przedsiębiorcom z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

"Projekt będzie miał znaczny wpływ na mienie państwowe, w szczególności na należące do Skarbu Państwa akcje i udziały w spółkach oraz na sposób wykonywania praw z tych akcji i udziałów. Projekt będzie miał duży wpływ na zasady zbywania akcji i udziałów należących do Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych, gdyż zmienia postępowanie w tym zakresie m.in. wyjątki od konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów. Projekt przyczyni się do uporządkowania sfery dotyczącej zarządzania mieniem państwowym" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rozszerzono w projekcie także listę spółek, w których akcje i prawa z akcji Skarbu Państwa nie podlegają sprzedaży. Znalazły się na niej: PERN, Poczta Polska, Polska Grupa Lotnicza i Polskie Koleje Państwowe.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2018

bolek123Czyżby największy pisowski mądrala chciał wyciągać na słupa parę miliardów na drobne wydatki . Teraz wiadomo dlaczego sądy maja być pisowski - aby … Czytaj całość

11-10-2018

jakotakonasyconyPremierowi jeszcze tylko brakuje "prawa pierwszej nocy". Nienasycony...

11-10-2018

mojwacekPinokio ma ciąg na kasę.

Rozwiń komentarze (23)