Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

FreeVolt: Moc zainstalowana w fotowoltanice w Polsce to 153 MW na koniec 2016 r.

0
Podziel się:
FreeVolt: Moc zainstalowana w fotowoltanice w Polsce to 153 MW na koniec 2016 r.

Moc zainstalowana w fotowoltanice w Polsce sięgnęła 153 MW na koniec 2016 r. wobec 95 MW rok wcześniej, poinformował Łukasz Nowiński z firmy FreeVolt.

"Na koniec bieżącego roku mamy już w kraju 153 MW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Domowych systemów jest ponad 11,2 tysięcy na łączną moc ponad 62 MW. W samym pierwszym kwartale 2016 roku operatorzy przyłączyli mikroinstalacje PV w ilości ponad 5,7 tysięcy, czyli więcej niż zamontowano w Polsce przez ostatnie 5 lat" - powiedział Nowiński, cytowany w komunikacie.

Jak podano, w roku 2015, według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej - Polska PV, wartość tego rynku przekroczyła 300 mln zł, wzrastając o 240% r/r , a na przestrzeni lat 2014-2015 - aż o 373%. Dla porównania, globalne tempo wzrostu wyniosło w zeszłym roku 34%. Na koniec 2015 roku skumulowana moc zainstalowana w elektrowniach fotowoltaicznych w kraju nieznacznie przekroczyła 95 MWp. Udział mikroinstalacji w tej wartości wyniósł aż 28%, gdzie rok wcześniej oscylował w granicach zaledwie 13%, wskazano w komunikacie.

"W kolejnych latach spodziewany jest dalszy, dynamiczny wzrost tego rynku. Jego wartość w latach 2016-2018 wyniesie ok. 5,6 mld zł netto" - zaznaczono w informacji.

Optymistyczne prognozy dotyczą też segmentu mikroinstalacji PV, co jest uwarunkowane kilkoma czynnikami. Coraz więcej ogniw wykonywanych jest w innowacyjnej technologii PERC (Passivated Emitter Rear Contact) i HJT (Heterojunction Si), które znacząco podnoszą ich wydajność. W zeszłym roku jedna z firm ogłosiła, że wydajność wyprodukowanych w ten sposób modułów wzrosła aż do 24%, stwierdza informacja.

"Inne czynniki ułatwiające rozwój tego segmentu to wzrost świadomości ekologicznej, ustabilizowanie regulacji prawnych czy wreszcie korzystne z punktu widzenia ekonomicznego rozliczenia dla instalacji do 40kWp. Przypomnijmy, że zgodnie z nowym ustawodawstwem, energia, która nie zostanie zużyta w czasie rzeczywistym, zostanie oddana do 'sieci', a po okresie rozliczeniowym (1 rok), 70% tej energii - dla instalacji od 10 do 40 kWp, wraca do właściciela PV bez żadnych dodatkowych kosztów" - czytamy dalej.

"Rynek może liczyć na dalsze dynamiczne wzrosty. Do 2020 roku chcielibyśmy mieć w kraju ok. 1000 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice, choć prognozy Polskich Sieci Energetycznych mówią o nawet dwukrotnie wyższej wartości, czyli ponad 2000 MW. Dla porównania, jeszcze cztery lata temu łącznie w fotowoltaice w Polsce zainstalowane było tylko 2,2MWp" - dodaje przedstawiciel FreeVolt.

Samych mikroinstalacji PV powinno przybywać w tempie 50-100 tys. rocznie. Duża w tym zasługa programów unijnych. Gminy coraz chętniej sięgają po środki z UE, dużym zainteresowaniem cieszą się programy NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. Kluczowe znaczenie w rozwoju mikroinstalacji PV będzie też miała realizacja samorządowych projektów realizowanych w ramach RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego), podano w komunikacie.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)