Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wyhamowanie wzrostów na GPW. Polacy znów uciekają z funduszy akcji

4
Podziel się:

O prawie 110 mln zł więcej wypłacili w maju Polacy z funduszy akcji niż do nich wpłacili.

Wyhamowanie wzrostów na GPW. Polacy znów uciekają z funduszy akcji
(Fotolia)
bEJWVYuZ

Wyhamowanie wzrostów na GPW mogło przestraszyć część inwestorów, którzy ciągle najchętniej wybierają bezpieczne fundusze gotówkowe i pieniężne.

Według najnowszych danych spółki Analizy Online monitorującej rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce maj upłynął pod znakiem odpływu klientów z tych instytucji, które lokują środki w akcjach spółek notowanych m.in. na warszawskiej giełdzie.

Analizy Online podają, że wartość środków wypłaconych z funduszy akcji przewyższyła te wpłacone o 109 mln zł. Mówimy tu tylko o funduszach detalicznych. "Najwięcej środków klienci wypłacili z PZU Akcji Spółek Dywidendowych, funduszu, który w ostatnich tygodniach utracił wyraźną przewagę nad konkurencją. Fundusze akcji zagranicznych zakończyły miesiąc z niewielką przewagą wpłat rzędu kilkudziesięciu milionów złotych" - czytamy w raporcie Analiz Online.

bEJWVYvb

Odpływ klientów indywidualnych z funduszy akcji zbiegł się w czasie ze wzrostem obaw na rynkach finansowych. W ubiegłym miesiącu trwająca od listopada 2016 r. hossa na warszawskiej giełdzie nieco wyhamowała, a to z pewnością zachęciło część inwestorów do pozbycia się jednostek funduszy akcji.

Klienci jednak wciąż bardzo chętnie inwestują oszczędności w fundusze gotówkowe i pieniężne, a więc te - które z jednej strony uchodzą za bardzo bezpieczne, ale z drugiej nie mogą zaoferować potencjału wysokich zysków. Okazało się jednak, że w maju klienci detaliczni wpłacili do nich o ponad 750 mln zł więcej niż z nich wypłacili.

To właśnie tego rodzaju fundusze zdecydowały o wyniki całego rynku w maju - ostateczny bilans wpłat i wypłat w funduszach detalicznych ukształtował się na poziomie plus 1,1 mld zł.

Wynik zaprezentowany przez Analizy Online pokazuje, że Polacy wciąż bardzo ostrożnie podchodzą o funduszy akcji. Pod koniec lutego pisaliśmy o pewnym przełomie polegającym na tym, że wpłaty do funduszy akcji po długim czasie przewyższyły wypłaty. Tego trendu, jak widać, nie udało się utrzymać.

bEJWVYvh

Z najwyższymi wpływami do detalicznych funduszy akcji w ostatnich latach mieliśmy do czynienia w 2013 r., a więc na szczycie giełdy po wzrostach, trwających mniej więcej od początku 2012 r. Wówczas rekordowy okazał się październik 2013 r., gdy saldo wpłat i umorzeń w funduszach akcji polskich przekroczyło 1 mld zł.

bEJWVYvC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
fgc4
4 lata temu
Nie ma to jak OFE wywaliło na warszawskiej giełdzie w maju akcji za 3,2 mld zł. W jeden miesiąc tyle kasy wywalili i powstrzymali rajd, szkoda. Do suwaka muszą 5 mld przelać ale w całym roku. Jak się nie zlikwiduje tego g,,... ofe nic się nie zdziała na warszawskiej giełdzie.
Oko
4 lata temu
Co stalo sie ze Spolka Westaisic ilu zostalo zrobionych na Szaro sprawa dla CBA lub Prokuratora...
usaman
4 lata temu
Sell in May, and go away. Stara zasada. Cześć spekulantów zrealizowało zyski, cześć została i kupuje taniej to, co wzrośnie znowu w październiku.
bEJWVYvD
allemange
4 lata temu
Ja inwestuję indywidualnie jeśli chodzi o warszawską giełdę, nigdy nie powierzyłbym pieniędzy jakiemuś funduszowi który to zlewa czy osiągnie stratę, bo to nie z jego pieniędzy, a jak zyska to pobiera duży profit z tego. Dlatego inwestuję indywidualnie, prawie cały zysk dla mnie, a w czasie porażki mam chociaż tą świadomość że to moja wina a nie funduszu.