Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GetBack 'bardzo optymistyczny' co do wyników II półr., obniża koszt finansowania

0
Podziel się:
GetBack 'bardzo optymistyczny' co do wyników II półr., obniża koszt finansowania
bETCDiUl

Warszawa, 20.09.2017 (ISBnews) - GetBack spodziewa się kontynuacji wzrostów wyników w drugiej połowie roku. Spółka pracuje nad dalszym obniżeniem kosztu finansowania i zwiększeniem wartości aktywów, poinformował prezes Konrad Kąkolewski.

"Wyniki finansowe I półrocza są doskonałe. Drugie półrocze - tu widzimy, że biznes będzie dynamicznie szedł do przodu. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni. Mamy dziś 540 mln zł odzysków za 6 miesięcy. Wydaliśmy 740 mln zł na zakupy portfeli w I półroczu, a do chwili obecnej przekroczyliśmy już 1 mld zł, a tym samym poziom inwestycji z całego 2016 roku. Idziemy bardzo aktywnie, jeśli chodzi o zakupy"- powiedział Kąkolewski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że spółka będzie koncentrować się na inwestycjach w portfele wierzytelności na polskim rynku.

bETCDiUn

"Dziś mamy ponad 8 mld zł w pipeline, jeśli chodzi o nominał transakcji bankowych. Widzimy duże możliwości zakupów na polskim rynku m.in. dzięki specyfice naszego modelu działania - to my inicjujemy rozmowy bilateralne z bankami na temat transakcji, nie czekamy wyłącznie na ogłoszenie przetargów" - podkreślił Kąkolewski.

Prezes wskazał, że wzrost wyniku EBITDA o 79% r/r do 165 mln zł w I poł. 2017 r. jest potwierdzeniem wysokiej efektywności operacyjnej grupy. GetBack wygenerował także ponad 350 mln zł na poziomie wyniku gotówkowego EBITDA.

"Te wyniki - EBITDA i cash EBITDA - są bardzo dobre i w tych okolicach chcemy się poruszać w kolejnych kwartałach" - powiedział.

Prezes poinformował, że koszt finansowania GetBack będzie istotnie spadał w kolejnych kwartałach.

bETCDiUt

"Średni koszt finansowania już spadł, mamy otwartych kilka linii kredytowych. Chcemy mieć jedno duże finansowanie, dlatego łączymy te kredyty w konsorcjum, by było przejrzyście i kowenanty było łatwiej określić. Koszt finansowania będzie nam spadał istotnie" - zapewnił Kąkolewski. Średni koszt finansowania spadł o 2 pkt proc. w skali kwartału w I półr.

GetBack pracuje obecnie nad pozyskaniem finansowania w euro oraz kredytami i obligacjami w Polsce.

"Musimy zwiększyć aktywa w zarządzaniu. Bardzo mocno stoimy w rynku krajowym, ale chcemy wejść mocno za granicę. Nie chcemy mieć ryzyk walutowych, mamy euroobligacje prywatne, obligacje z bankami. Mamy wsparcie też od naszych akcjonariuszy. Nie chcemy zmieniać waluty funkcjonalnej co kwartał" - powiedział Kąkolewski.

Celem GetBack jest uzyskiwanie wysokiej rentowności pomimo stosunkowo niewielkich kapitałów.

bETCDiUu

"Mamy mało kapitału, ale spółka zawsze będzie generowała zwroty na poziomie ok. 50%. Będziemy szli tym kursem. ROE mamy na poziomie 48% i zawsze będzie ono wyższe, niż u konkurentów" - podkreślił Kąkolewski.

Wartość aktywów pod zarządzaniem wyniosła 22,8 mld zł na koniec czerwca br., co oznacza wzrost o 33% r/r.

GetBack odnotował 111,62 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2017 r. wobec 74,17 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 156,08 mln zł wobec 89,38 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 337,59 mln zł w I poł. 2017 r. wobec 160,03 mln zł rok wcześniej.

GetBack S.A. jest polską spółką zarządzania wierzytelnościami. Powstała w lutym 2012 roku, zaś od marca 2014 r. grupa jest obecna także na rynku rumuńskim. Spółka jest notowana na GPW od lipca 2017 r.

bETCDiUO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)