Notowania

giełda
09-10-2018 (15:38)

Brakuje debiutów na GPW. Jest najsłabiej od 15 lat

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od lipca do września doszło do zaledwie czterech ofert publicznych. Ich wartość wyniosła 8 mln euro. W całej Europie na giełdach zadebiutowały 64 spółki z akcjami wartymi 3,9 mld euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michał Dyjuk/Reporter)
Na giełdzie brakuje nowych spółek.

Z najnowszego raportu firmy doradczej PwC wynika, że ciągle na tle innych krajów polska giełda wyróżnia się niewielką aktywnością, choć jej spadek widoczny jest niemal wszędzie. W Europie łączna wartość IPO w minionym kwartale wyniosła 3,9 mld euro i była o 53 proc. niższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Odnotowano 64 debiuty wobec 76 rok temu.

- Aktywność w zakresie IPO w Warszawie jest po trzech kwartałach najsłabsza od 2003 roku i po raz kolejny jedna z najmniejszych w Europie. Sprawa GetBacku i jej skutki zamroziły w tym roku polski rynek, i tak dotknięty już niskimi wycenami, spadającą płynnością oraz ciągłą niepewnością dotyczącą przyszłości OFE - komentuje statystyki Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

- Przyjęta przez Sejm ustawa o pracowniczych planach kapitałowych jest na pewno pozytywnym sygnałem, ale nie będzie miała istotnego realnego wpływu na rynek w krótkim okresie. Napływ środków z PPK to raczej kwestia kolejnych lat - wskazuje Margol.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

W jego ocenie, poprawę sytuacji na giełdzie mogłaby przynieść większa międzynarodowa oferta (taka jak np. rozważany debiut Smyk Holding, którego prospekt złożony został już w KNF).

- Biorąc jednak pod uwagę nawet taki pozytywny impuls, mówimy tu o wpływie na rynek IPO w nieco dalszej perspektywie. Na debiut w ostatnim kwartale mają w praktyce szanse emitenci, których projekty emisyjne zostały już złożone w KNF, a takich jest zaledwie kilka. Znacząca aktywność w zakresie IPO może więc nastąpić nie wcześniej niż w drugim kwartale 2019 roku - zauważa ekspert PwC.

W trzecim kwartale w Polsce miały miejsce 4 pierwotne oferty publiczne (IPO) - z czego tylko jedna na rynku głównym GPW, a trzy na alternatywnym rynku NewConnect. Na rynku głównym zadebiutowała spółka Silvair - wartość przeprowadzonej oferty wyniosła 20,1 mln zł. Z kolei łączna wartość IPO przeprowadzonych na alternatywnym rynku NewConnect wyniosła 12,6 mln zł - największą ofertę o wartości 6,5 mln zł przeprowadziła spółka Creepy Jar (wydawca i dystrybutor gier wideo).

Na rynku alternatywnym zadebiutowała także spółka Medinice zajmująca się sprzedażą produktów medycznych z obszaru kardiologii i kardiochirurgii (wartość IPO wyniosła 4,9 mln zł) oraz spółka Passus będąca dostawcą rozwiązań IT (wartość oferty 1,3 mln zł).

Raport IPO Watch Europe od PwC obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2018

GetBackCzego innego się spodziewaliście po aferze GetBack, która ukazała prawdę od GPW. Debiut na sfałszowanych raportach finansowych i bankructwo kilka … Czytaj całość

09-10-2018

zakTo są skutki dobrej zmiany, brawo Kaczyński i spółka.

09-10-2018

MariuszPan premier Morawiecki wierzy tylko w prawdziwy, państwowy kapitał i przewodnią linię partii w kształtowaniu polityki gospodarczej. A giełda to zabawa … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)