Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Glapiński: Depozyty we wszystkich bankach w Polsce są bezpieczne i gwarantowane

2
Podziel się:

Depozyty we wszystkich bankach w Polsce są gwarantowane do kwoty 100 tys. euro, tj. ponad 400 tys. zł, dlatego klienci banków w Polsce mogą czuć się całkowicie spokojni i bezpieczni, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Poinformował, że obecnie - w niedzielę wieczorem - trwa posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, który zajmuje się monitorowaniem sytuacji w systemie bankowym i finansowym.

Glapiński: Depozyty we wszystkich bankach w Polsce są bezpieczne i gwarantowane

"Klienci banków w Polsce - co pokazały ostatnie stress testy - mogą czuć się całkowicie spokojni i bezpieczni. W szczególności przypominam, że każdy klient-depozytariusz w bankach polskich ma w pełni zagwarantowany swój depozyt do 100 tys. euro, czyli do 400-kilkudziesięciu tys. złotych i w ciągu tygodnia zawsze otrzyma pełną wypłatę, gdyby cokolwiek się stało" - powiedział Glapiński w wywiadzie dla Wiadomości TVP.

Zapytany, czy klienci banków Leszka Czarnieckiego (Getin Noble Banku i Idea Banku) mogą też czuć się bezpieczni, szef banku centralnego odpowiedział: "Oczywiście. Mamy bardzo rozbudowany system - Komisję Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ministerstwo Finansów, wreszcie Narodowy Bank Polski, który nad tym wszystkim czuwa i mogą czuć się w pełni bezpiecznie".

"W tej chwili wyszedłem na chwilę z Ministerstwa Finansów, gdzie trwa posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej, gdzie właśnie w takim gronie - NBP, minister finansów, KNF i BFG - omawiamy obecną sytuację i podejmujemy stosowne decyzje" - dodał Glapiński.

Podkreślił, że jeśli chodzi o prywatne osoby, które posiadają oszczędności w dowolnym banku w Polsce, "czy to w spółdzielczym, małym czy w największych bankach, czy w bankach, które przeżywają trudności, czy w najlepszych" - ma w pełni zagwarantowane swoje depozyty do 100 tys. euro, czyli do 400-kilkudziesięciu tys. złotych.

"To jest raczej coś, co może niepokoić zwykłych ludzi, którzy są prowokowani przez nieodpowiedzialne wypowiedzi i publikacje. Ale my bankowcy, finansiści i ekonomiści dobrze wiemy, jak jest i który system bankowy stwarza zagrożenie, a który nie. Polski jest - powtarzam - jednym z najbardziej stabilnych na świecie. Jest to też związane z tym, że mamy jedne z najlepszych osiągnięć gospodarczych w ostatnich latach, że rozwijamy się wyjątkowo szybko i wyjątkowo stabilnie - to drugie zawdzięczamy w dużej mierze Narodowemu Bankowi Polskiemu. Szybki wzrost nie powoduje żadnych nierównowag" - wskazał prezes NBP.

Zaznaczył, że w sytuacji, gdy BFG i bankom brak płynności, to ostatecznie NBP udziela kredytu refinansowego bankom.

"Nasz system jest w tej chwili najbezpieczniejszy w Europie, nasze banki są najbezpieczniejsze - polski bank na liście banków najbezpieczniejszych w ostatnich stress testach był pierwszy i trzeci. Dwa nasze największe banki zajmowały odpowiednio pierwszą i trzecią pozycję. I wszystkie banki, nawet najmniejsze, są objęte systemem gwarancji. Telewidzowie i ludzie czynią zapewne pewien błąd, że porównują instytucje typu Amber Gold czy GetBack, nie mające gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, nie objęte systemem gwarancji. To jest nieporównywalne. Każdy bank jest w pełni bezpieczny, jeśli chodzi o depozyty" - podsumował szef banku centralnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
m-53
4 lata temu
@kid. I właśnie z tego powodu banki w kiepskiej sytuacji powinny być przejmowane przez mocne i stabilne z "dobrodziejstwem inwentarza".
kid
4 lata temu
Depozyty może i są bezpieczne, ale co się stanie z kredytami w przypadku upadku np. Getinu? Ci szczęśliwcy którzy wzięli w CHF będą musieli natychmiast spłacić więcej niż pożyczyli?