Notowania

chemia
26.02.2015 08:49

Grupa Azoty chce budować elektrownię na gaz

Tyle kosztować ma zeroemisyjny zakład opalany gazem. Spółka liczy na dotacje unijne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Grupy Azoty)

Wraca pomysł budowy zeroemisyjnej elektrowni opalanej gazem. Stawiać chce ją chemiczna spółka Grupa Azoty. Koszt to co najmniej 1 mld euro.

Jak informuje _ Rzeczpospolita _, na realizacji projektu szczególnie zależy stronie rządowej, której liczy na zwiększenie popytu na węgiel i pomoc dla pogrążonych w kłopotach polskich kopalni.

_ Grupa Azoty przyznaje, że wraca do projektu po niemal pięciu latach od jego zawieszenia. Nowa elektrownia opalana gazem z węgla może powstać w zakładach azotowych w Kędzierzynie-Koźlu _ - czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Według dziennika, ma ona wytwarzać nie tylko energię, ale również surowiec służący do produkcji nawozów. Jej elementem ma być instalacja do wychwytywania i składowania CO2, dzięki czemu nie będzie emitować zanieczyszczeń do atmosfery. Spółka liczy, że na jej budowę pozyska pieniądze z funduszy unijnych.

_ Trwają analizy, by ewentualnie skorygować parametry przedsięwzięcia w taki sposób, aby było ono nie tylko innowacyjne, zaawansowane technologicznie i dające dobre efekty ekologiczne, ale i efektywne biznesowo _ - powiedział rzecznik prasowy Grupy Azoty Grzegorz Kulik, cytowany przez dziennik. Zastrzegł jednocześnie, że żadne decyzje korporacyjne dotyczące realizacji tego projektu jeszcze nie zapadły.

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane na GPW od 2008 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Strata netto Biotonu niższa niż rok wcześniej Rosły przychody a zysk pokazał się na poziomie jednostkowym.
Cormay bez fabryki. Wypowiedzieli umowę Spółka żąda ponad 2 mln zł odszkodowania od firmy budowlanej
Eksperci: Ceny energii wzrosną o 30 proc. Według ekspertów z powodu wejścia w życie pakietu w najlepszym scenariuszu ceny energii dla odbiorców końcowych w Polsce wzrosną o około 30 proc., bez uwzględniania inflacji.
Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz