Notowania

budownictwo
19.12.2017 14:03

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w październiku w 29 z 34 działów przemysłu

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w listopadzie 2017 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w listopadzie br. o 9,1% wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 3,1%) i o 1,2% niższa w porównaniu z październikiem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,9% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% niższym w porównaniu z październikiem br.

"W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 23,7%, maszyn i urządzeń - o 23,5%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz wyrobów z metali - po 17,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,9%, mebli - o 10,7%, urządzeń elektrycznych - o 10,3%, metali - o 10,2%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,4%" - czytamy w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku, wystąpił w 5 działach, w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 11,7%.

Produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była większa w listopadzie br. o 19,8% niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 12,8%) i o 5,0% w porównaniu z październikiem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 16,2% wyższym niż w listopadzie ub. roku i o 3,2% wyższym w porównaniu z październikiem br.  

"W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 24,6%, w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 17,1%, a w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 15,2%" - czytamy dalej.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz