Notowania

budownictwo
20.02.2018 10:09

GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu w 30 z 34 działów przemysłu

Warszawa, 20.02.2018 (ISBnews) - Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w styczniu 2018 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

Według wstępnych danych, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w styczniu br. o 8,6% wyższa niż przed rokiem i o 4,1% wyższa w porównaniu z grudniem ub. roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,2% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,8% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku.

"W stosunku do stycznia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 22,9%, wyrobów z metali - o 18%, maszyn i urządzeń - o 16,9%, metali - o 16,5%, papieru i wyrobów z papieru - o 15,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 14,4%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,3%, urządzeń elektrycznych - o 12,6%, mebli - o 12,2%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 4 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 20,5% oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 2,3%" - czytamy w komunikacie.

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w styczniu br. wyższa o 34,7% niż przed rokiem i o 57,8% niższa w porównaniu grudniem ub. roku. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie wyższym o 30,7% w porównaniu ze styczniem ub. roku i o 8,8% wyższym w stosunku do grudnia ub. roku.

"W porównaniu ze styczniem ub. roku wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 38%, w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 36,9%, a w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 27,6%" - czytamy dalej.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz