Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł do +0,4 pkt w październiku

0
Podziel się:
GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie spadł do +0,4 pkt w październiku

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w październiku br. na poziomie plus 0,4 wobec plus 2,7 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,5% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 15,1% (przed miesiącem odpowiednio 15,7% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Październik jest piątym z kolei miesiącem, w którym oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć w tym miesiącu ostrożniejsze niż we wrześniu.

"Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej negatywnie niż przed miesiącem. Odpowiednie oczekiwania są pesymistyczne, gorsze od korzystnych przewidywań formułowanych we wrześniu. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Po raz pierwszy od lutego br. prognozowane jest niewielkie ograniczenie zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do przewidywanego w ostatnich sześciu miesiącach" - czytamy w komunikacie.

Spośród badanych podmiotów 30,4% (przed rokiem 25,9%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco większego od prognozowanego przed miesiącem, podał też GUS.

GUS zwrócił uwagę, że od 2013 r. zwiększa się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (76,0% w październiku 2013 r.,

79,3% w październiku 2014 r.). W październiku br. kształtuje się ono na poziomie 84,3% (najlepiej od listopada 2008 r.), wyższym od odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat (80,3% przed rokiem, 79,6% w październiku 2015 r.).

W bieżącym miesiącu 7% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje aktualne moce produkcyjne (przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych zmianach popytu) jako zbyt duże, 78,4% jako wystarczające, a 14,6% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13,6%, 75,6%, 10,8%).

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)