Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł do + 2,7 pkt w kwietniu

GUS: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł do + 2,7 pkt w kwietniu

Warszawa, 21.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w kwietniu br. na poziomie plus 2,7 wobec minus 1,4 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16,9% (przed miesiącem odpowiednio 17,5% i 18,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w marcu. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Kwiecień jest drugim z rzędu miesiącem, w którym prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia. Zapowiadany jest nieznaczny wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do oczekiwanego w marcu" - czytamy w komunikacie. 

Spośród badanych podmiotów 30,4% (przed rokiem 25%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, podał też GUS.

GUS zwrócił uwagę, że do 2013 r. zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych (61,3% w kwietniu 2013 r., 71,8% w kwietniu 2014 r.). W kwietniu br. kształtuje się ono na poziomie 76,9%, wyższym od odnotowanego w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat (73,3% przed rokiem, 73,7% w kwietniu 2015 r.).

W kwietniu 12,2% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje aktualne moce produkcyjne (przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych zmianach popytu) jako zbyt duże, 74% jako wystarczające, a 13,8% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 15,7%, 73,8%, 10,5%).

forex, budownictwo, nieruchomości
ISB
Czytaj także
Polecane galerie