Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do 9,2 pkt w marcu

0
Podziel się:
GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do 9,2 pkt w marcu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w marcu b.r. na poziomie 9,2 pkt wobec 7 pkt w lutym br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 8,3% (przed miesiącem odpowiednio o 16,6% i 9,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy sprzedaży są najmniej korzystne od listopada ub. r., jednak odpowiednie prognozy są optymistyczne, najlepsze od maja 2008 r. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest w niewielkim stopniu negatywnie. Prognozy w tym zakresie są nieznacznie pozytywne, po raz pierwszy od listopada 2016 r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z bardziej korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może zostać zwiększony. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, zbliżony do zapowiadanego w lutym. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - podał GUS.

Jak podaje Urząd, w prezentowanych branżach handlowych diagnozy koniunktury są zróżnicowane. Pozytywne oceny zgłaszane są przez przedstawicieli branż: tekstylia, odzież, obuwie (plus 24,7 w marcu br., plus 12,4 w lutym), pojazdy samochodowe (plus 11,4 w marcu br., plus 12,4 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 6,6 w marcu br., plus 6,4 w lutym). Jedynie dyrektorzy firm z branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem oceniają koniunkturę negatywnie (minus 10,1 w marcu br., plus 6,4 przed miesiącem).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w marcu na poziomie plus 6,2 (plus 4,6 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,2% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11% (przed miesiącem odpowiednio 16,1% i 11,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)