Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do 12,3 pkt w kwietniu

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do 12,3 pkt w kwietniu

Warszawa, 21.04.2017 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w kwietniu b.r. na poziomie 12,3 pkt wobec 9,2 pkt w marcu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 7,2% (przed miesiącem odpowiednio 17,4% i 8,3%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Diagnozy sprzedaży są korzystne, lepsze niż w ostatnich dwóch miesiącach. Oceny sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne, po raz pierwszy od stycznia br. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od marca 2000 r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z bardziej korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może zostać zwiększony. Możliwy jest wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego w marcu. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - podał GUS. 

Jak podaje Urząd, w prezentowanych branżach handlowych wskaźniki koniunktury są zróżnicowane. Pozytywne oceny zgłaszane są przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 23,8 w kwietniu, plus 24,7 w marcu), pojazdy samochodowe (plus 16 w kwietniu, plus 11,5 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 8,9 w kwietniu, plus 6,6 w marcu). Jedynie dyrektorzy firm z branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem oceniają koniunkturę w niewielkim stopniu negatywnie, choć lepiej niż w marcu (minus 1,2 w kwietniu, minus 10,1 przed miesiącem).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 9,7 (plus 6,2 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,8% (przed miesiącem odpowiednio 17,2% i 11%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie