Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Indeks PMI: wyższy wskaźnik dla niemieckiego przemysłu, ale niższy dla Chin

Indeks PMI: wyższy wskaźnik dla niemieckiego przemysłu, ale niższy dla Chin

Fot. Shutterstock/Firma V

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 54,3 pkt. wobec 54,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano wartość indeksu na 54,0 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w gospodarce.

PMI w usługach strefy euro

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro w grudniu nie zmienił się i wyniósł 54,2 pkt. – podało Markit Economics.

Wstępnie szacowano wskaźnik na 53,9 pkt.

Co z cenami?

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,2 proc. w grudniu, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 3,2 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Analitycy szacowali właśnie: mdm spadek o 0,2 proc., a rdr spadek o 3,2 proc.

PMI w Niemczech

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 56,0 pkt. wobec 55,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wcześniej szacowano wskaźnik na 55,4 pkt.

PMI we Francji

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 49,8 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 50,0 pkt.

PMI w Chinach

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w grudniu 50,2 pkt. wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics.

giełda, europa, chiny, przemysł, wskaźnik pmi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie