Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

NBP: Inflacja bazowa wyniosła w w lipcu 0,8 proc.

4
Podziel się:

NBP podał najnowsze informacje o inflacji w Polsce.

NBP: Inflacja bazowa wyniosła w w lipcu 0,8 proc.
(Maciej Konieczny/REPORTER agencja źródłowa:)

O 0,8 proc. urosły w lipcu ceny w Polsce w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, po wyłączeniu cen energii oraz żywności.

Chodzi o wskaźnik tzw. inflacji bazowej, który nie uwzględnia właśnie cen żywności i energii. Publikuje go Narodowy Bank Polski. Podany w poniedziałek wynik na poziomie 0,8 proc. r/r okazał się zgodny z wcześniejszymi prognozami analityków.

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła w lipcu 1,7 proc. w ujęciu rocznym wobec 1,5 proc. w czerwcu.

Zobacz także: Zobacz także: Na nic apele o weto. Prezydent podpisał prawo ułatwiające eksmisje

"Wzrostowi inflacji w lipcu br. towarzyszył wzrost dwóch miar inflacji bazowej (inflacja po wyłączeniu cen administrowanych oraz 15 proc. średnia obcięta), natomiast pozostałe dwie miary pozostały na poziomie sprzed miesiąca.

W kierunku wyższej inflacji oddziaływał głównie wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych o 0,7 pkt. proc. (do 4,4 proc. r/r w lipcu br.), co wynikało przede wszystkim ze słabszego od przeciętnego, sezonowego spadku cen warzyw oraz silnego wzrostu cen masła na skutek niskiej podaży przy znacznym popycie krajowym i zagranicznym" - czytamy w komentarzu banku centralnego.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
DeNi
5 lata temu
Pomylił się biedaczek o dwa przecinki. Inflacja wynosi 80% dzięki efektowi 500+.
FFF
5 lata temu
Czeresnie 20 zl, Truskawki 8 zl, Sliwki 6 zl, Masl 6,50 zl
???
5 lata temu
lokaty w bankach ponizej inflacji, a jeszcze belka sporo zabiera, tylko od czego, jak to jest strata ???
Sauron
5 lata temu
AMICA - okazja na duźy zysk z inwestycjì...akcje wyceniane przez analityków giełdowych na 235-265 zł. Szansa na 30-40% zysku z zainwestowanego kapitału.