Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Internet światłowodowy. Orange Polska chwali się dostępnością nowej technologii

2
Podziel się

Do końca roku zasięg wzrośnie do 1,5 mln.

Internet światłowodowy. Orange Polska chwali się dostępnością nowej technologii
(BARTOSZ KRUPA/EAST NEWS)
bEhEeAzp

Orange Polska ma w zasięgu internetu światłowodowego 1 mln gospodarstw domowych i podtrzymuje swoje cele w zakresie inwestycji w sieć FTTH (Fiber to the home), poinformował prezes Jean-François Fallacher.

- Podłączyliśmy 1 mln gospodarstw domowych do technologii światłowodowej. Do końca roku zasięg wzrośnie do 1,5 mln. Nasze inwestycje w FTTH to 2,2 mld zł i osiągnięcie zasięgu do 3,5 gospodarstw - powiedział Fallacher podczas Orange Fiber Show.

Podkreślił, że światłowód jest szybki i niezawodny. - Oferujemy obecnie przepustowość do 600 mb, ale ta technologia nie ma ograniczeń prędkości. W testach osiągnęliśmy 10 gigabitów. To potencjał korzyści dla całego kraju. Cyfrowa infrastruktura to klucz do rozwoju, nowoczesności i zwiększenia roli Polski w świecie - stwierdził nowy prezes Orange Polska.

bEhEeAzr

Wiceprezes Orange Polska Piotr Muszyński wskazał, że w drugim półroczu ruszą kolejne inwestycje w sieć FTTH w 33 miastach. W jego ocenie, światłowód będzie standardem technologicznym na kolejne 20-30 lat.

Na koniec pierwszego kwartału liczba klientów internetu światłowodowego w Orange wynosiła 27 tys. Operator zapowiadał przyspieszenie pozyskiwania klientów FTTH. Według wcześniejszych informacji, przewidywany przez grupę poziom nakładów inwestycyjnych w światłowody w tym roku sięga 600 mln zł.

Orange Polska oczekuje, że w zasięgu sieci FTTH znajdzie się do 3,5 mln gospodarstw domowych na koniec 2018 roku.

"Według wstępnych szacunków 3/4 nakładów w ramach inwestycji w sieci światłowodowe (ok. 1,6 mld zł) zostanie wydane na towary i usługi krajowych firm. Skala tego projektu sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną - w krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu, a w długim okresie - poprzez zwiększenie potencjału rozwojowego Polski" - czytamy w komunikacie.

bEhEeAzx

W pierwszej kolejności pozytywne skutki nowych inwestycji odczują firmy, które będą realizować projekt rozbudowy sieci internetu światłowodowego i poddostawcy, podano w informacji.

"Dzięki 1,6 mld zł nakładów poniesionych przez Orange Polska produkcja polskich firm w ramach całego łańcucha dostaw wzrośnie o 3,02 mld zł. Najbardziej skorzystają firmy budowlane (wzrost produkcji o 1,18 mld zł) - zarówno te kładące linie światłowodowe, jak też ich poddostawcy i firmy montażowe podłączające poszczególne gospodarstwa domowe do sieci" - czytamy dalej.

Poza tym duży wzrost popytu odnotują też firmy produkujące urządzenia elektryczne (424 mln zł), a także przedsiębiorstwa świadczące usługi wsparcia biznesu (takie jak obsługa prawna, księgowa, czy usługi architektoniczne - 220 mln zł) oraz usługi telekomunikacyjne (216 mln zł).

"Dzięki wzrostowi popytu globalnego wszystkie polskie firmy zaangażowane bezpośrednio i pośrednio w realizację inwestycji Orange Polska wytworzą 1,13 mld zł wartości dodanej" - wskazano również.

bEhEeAzy

Na skutek nakładów Orange Polska na budowę sieci światłowodowej dochody rozporządzalne Polaków wzrosną o 664 mln zł, podano również.

"Większość tej sumy (502 mln zł) zostanie przeznaczona na konsumpcję. Pozostała część zwiększy oszczędności i pomoże firmom sfinansować wydatki inwestycyjne. [...] Uwzględniając wpływ projektu budowy sieci światłowodowej na konsumpcję i nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw, całkowity wzrost globalnego popytu związany z tym przedsięwzięciem sięgnie do 4,14 mld zł, a wzrost wartości dodanej do 1,64 mld zł. Na tej podstawie oszacowano, że w latach 2016 - 2020 inwestycje Orange Polska na rozbudowę światłowodów powiększą polskie PKB o nawet 1,85 mld zł - to 0,11 proc. PKB z 2014 r." - wskazano w informacji.

Orange Polska (dawniej TPSA i PTK Centertel) to wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej, dostępu do internetu, telewizję oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP).

bEhEeAzS
telekomunikacja
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Refaso
5 lata temu
Orange chwali się światłowodem że ah oh i eh a w mieście 400 tyś w którym mieszkam w domku jednorodzinnym ( nie na peryferiach) nie mam od 6 lat możliwości uzyskania np Neostrady szybszej niż 10MB/s ! Więc gdzie ta technika i postęp ??
Linka 1909
5 lata temu
Orange oferuje 600 m/s. A ja mieszkam centrum kielce i mam tylko 16m/s