Notowania

tpe
20.11.2015 16:44

Inwestycje Tauronu. BGK daje gwarancje na 1,7 mld zł

Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arrakasta - Fotolia.com)

Tauron podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego aneks do umowy, na mocy którego gwarantowana przez BGK kwota finansowania w postaci programu emisji obligacji, zwiększona została o 400 mln zł.

- Zwiększenie gwarantowanej kwoty przez BGK to kolejny krok zapewniający finansowanie programu inwestycyjnego grupy - mówi Anna Striżyk, wiceprezes zarządu Tauronu. - Szczególnie cieszy nas, że udaje się nam pozyskiwać finansowanie o długim okresie zapadalności (15 lat) i atrakcyjnym koszcie.

Od lipca gwarancja dla Tauronu zwiększyła się już łącznie o 700 mln zł. Daje to spółce prawo emisji obligacji i gwarancję ich nabycia przez BGK do pełnej wysokości programu, czyli 1,7 mld zł.

Pierwsza umowa programowa między Tauronem i BGK została zawarta w połowie 2013 roku. Opiewała ona na okrągły miliard złotych. Udział Banku Gospodarstwa Krajowego w przedsięwzięciu Tauronu realizowany jest w ramach programu "Inwestycje Polskie".

Tylko w ostatnich dwóch latach Tauron zainwestował 5 mld zł. Inwestycje koncentrują się na segmentach dystrybucji i wytwarzania. Plany obejmują między innymi: budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III, budowę bloku gazowo - parowego w Elektrowni Łagisza, inwestycje w rozwój sieci dystrybucyjnej, w źródła kogeneracyjne oraz modernizację i rozwój sieci ciepłowniczej. Do tego dochodzą forsowane przez rząd inwestycje w górnictwo.

Struktura finansowania przewiduje emisję obligacji w seriach w latach 2015-2016, z terminami wykupu przypadającymi od 2020 do 2029 r. Bank Gospodarstwa Krajowego pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.

Tagi: tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz