Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jeszcze w tym roku w Polsce ruszy nowa kopalnia bursztynu

0
Podziel się

Rozpoczęcie wydobycia przewidziano na kwiecień 2017 roku.

Jeszcze w tym roku w Polsce ruszy nowa kopalnia bursztynu
(pixabay/ CC0 Public Domain)
bEajqxSd

Discovery sp. z o.o. - spółka zależna Europejskiego Funduszu Energii (EFE) - rozpocznie w drugim kwartale prace w odkrywkowej kopalni bursztynu w Możdżanowie koło Słupska.

Discovery złożyło 18 stycznia tego roku wniosek o koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu. Spółka kupiła teren o powierzchni 1,84 ha, na którym planowane jest uruchomienie kopalni. Zasobność złoża szacuje się na około 20 ton. Łączna powierzchnia działek, na których występuje bursztyn szacowana jest na 15 ha.

Rozpoczęcie wydobycia przewidziano na kwiecień 2017 roku, po zakończeniu prac przygotowawczych.

bEajqxSf

- Możdżanowskie złoża są bogate w najwyższej jakości bursztyn mlecznego koloru, który jest niezwykle popularny w Chinach, dlatego też głównie ten kraj będzie odbiorcą naszego surowca. Planujemy też eksport do Izraela. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy w tej sprawie. W związku z rosyjskim embargiem ceny bursztynu poszybowały w górę, co znacząco podnosi rentowność całego przedsięwzięcia - powiedział prezes EFE Paweł Kulczyk, cytowany w komunikacie.

Spółka jest też w trakcie pozyskiwania finansowania tej inwestycji. Ma ono pochodzić ze środków własnych EFE oraz od zewnętrznego inwestora z Chin.

- Inwestycja w wydobycie bursztynu jest pierwszym elementem niedawno opublikowanej strategii rozwoju grupy kapitałowej EFE, która zakłada inwestycje w projekty związane z dobrami naturalnymi. Myślę, że niebawem poinformujemy o kolejnych projektach, nad którymi pracujemy - dodał prezes.

Europejski Fundusz Energii S.A. to firma operująca w branży energetycznej i healthcare. Oferuje rozwiązania w zakresie budowy ekologicznych elektrowni oraz zintegrowanych produktów medycznych. Jest notowana na New Connect.

bEajqxSG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)