Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

JSW liczy na wzrost produkcji. Chce wypłacić dywidendę

10
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa chce znowu dzielić się zyskami z posiadaczami akcji. Prezes zapowiada, że w przyszłym roku na dywidendę może trafić do 30 proc. zysku. Ma to być możliwe m.in. dzięki większej produkcji.

JSW chce wynagrodzić swoich właścicieli.
JSW chce wynagrodzić swoich właścicieli. (JSW/Dawid Lach)

- Planujemy za 2018 rok wypłacić dywidendę. Chcemy wrócić na ścieżkę wypłaty - zapowiada Daniel Ozon, prezes JSW. Podkreśla, że jest to elementem całości relacji spółki z interesariuszami.

- Na bazie informacji, jakie posiadamy, prognozując nasze wydobycie, potwierdzamy, że planujemy dywidendę za rok 2018 i zapisy w umowie z bankami są takie, by to umożliwić - precyzuje szef państwowej spółki.

W tym roku wszyscy posiadacze akcji JSW musieli się obejść smakiem. Nie było dywidendy. Z resztą w marcu podjęto decyzję o zawieszeniu stosowania polityki dywidendowej w zakresie przeznaczenia wypracowanych wyników finansowych za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017 roku. Zgodnie z polityką dywidendową stosowaną przez spółkę, zarząd spółki w 2018 roku powinien rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie co najmniej 30 proc. zysku.

Według zapowiedzi prezesa, JSW może przeznaczyć znowu około 25-30 proc. zysku za 2018 rok.

Zyski ma zapewnić rosnąca produkcja.

- Pierwsze półrocze pozwalało nam optymistycznie patrzeć na to, by nasze plany produkcyjne z dużą górką zrealizować na koniec roku - komentuje Ozon. Podkreśla, że mimo opóźnień w pracach, obecny wskaźnik realizacji robót pozwala podtrzymać prognozę produkcji na ten rok i nie stwarza zagrożeń na rok przyszły.

Zobacz także: Steinhoff apeluje do górników z JSW

W pierwszej połowie 2018 roku produkcja węgla w grupie wzrosła o 5 proc. rok do roku do 7,9 mln ton, a koksu - o 8,3 proc. do 1,9 mln ton.

- Generalnie planujemy wzrost produkcji w przyszłym roku, szczegółowych prognoz nie publikujemy - wskazuje prezes.

W marcu JSW ogłosiła, że cele na ten zakładają m.in. wyprodukowanie 15,4 mln ton węgla i 3,6 mln ton koksu. W 2017 roku kopalnie JSW wyprodukowały 14,8 mln ton węgla, w tym 10,7 mln ton węgla koksowego i 4,1 mln ton węgla do celów energetycznych, natomiast produkcja koksu wyniosła 3,5 mln ton.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
pracownicy kw...
6 lat temu
Panie prezesie wyrzuć tego DT Twardego z Borynii to szkodnik .Każe z wszystko i zero dialogu z załogą wydobycie katastrofa czy tego nie widać
Roman
6 lat temu
Panie prezesie co z emerytami którzy odeszli na emeryturę w 2014 a nie otrzymali rekompensaty
Eryk
6 lat temu
Panie prezesie co z węglem dla emerytów którzy odeszli na emeryturę 2015.
Feliks
6 lat temu
Najpierw oddajcie długi.Okradli pracowników z 14-stki oraz deputatu węglowego maja miliardowe dlugi.
Max
6 lat temu
Pan prezes sam nie wie co mówi już w zeszłym roku miał wypłacić A do tej pory nie ma dobry bajer nie jest zly