Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JSW i indyjska Essar Steel mają porozumienie ws. sprzedaży koksu do Grupy Essar

0
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Essar Steel, jedna z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego, podpisały porozumienie dotyczące zacieśnienia długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu produkowanego przez JSW, a wykorzystywanego w hutach Essar Steel w Indiach, podała JSW. Podpisane porozumienie potwierdza ciągłość współpracy w zakresie sprzedaży koksu produkowanego w grupie JSW do Grupy Essar nawet do roku 2030.

JSW i indyjska Essar Steel mają porozumienie ws. sprzedaży koksu do Grupy Essar

"JSW chce być kluczowym producentem węgla koksowego zapewniającym Europie strategiczne zapotrzebowanie na ten surowiec, ale spółka jest również otwarta na światowe rynki. Skutecznie pozycjonujemy się i jesteśmy postrzegani jako ważne ogniwo w łańcuchu dostawców dla przemysłu stalowego. Koks z JSW dostarczany jest do Grupy Essar przy wykorzystaniu optymalnych instrumentów i rozwiązań oferowanych przez podmiot posiadający wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w handlu tego typu surowcami. Chcemy, by warunki sprzedaży prowadzące do eksportu naszego koksu były jak najlepsze. Planowana długofalowa sprzedaż do 2030 roku wymagać będzie oczywiście niezbędnych uzgodnień" - powiedział p.o. prezesa JSW Daniel Ozon, cytowany w komunikacie.

Essar Steel jest jednym z największych producentów stali, którego roczna produkcja surówki w zakładach na północnym zachodzie Indii wynosi 10 mln ton. Koks z GK JSW trafia do Essar Steel od roku 2009 i jest wykorzystywany do produkcji stali w procesie wielkopiecowym i Corex. Obecność na rynku indyjskim pozwala na zabezpieczenie przed wahaniami koniunktury na rynku europejskim, gdzie wykorzystanie całkowitych mocy produkcyjnych wielkich pieców pozostaje na poziomie ok. 70-75%. Umowa wpisuje się w powstającą długofalową strategię JSW, która powinna zapewnić spółce optymalny rozwój oraz zdolność do funkcjonowania na niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. Jej prorozwojowy fundament oparty został m.in. na zwiększeniu efektywności produkcji węgla koksowego oraz sprzedaży końcowego produktu, jakim jest koks, podano również.

"JSW rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kończy też prace nad prorozwojową strategią do roku 2030. Jednym z jej założeń - poza zwiększeniem wydobycia węgla koksowego i wdrażaniem nowoczesnych technologii - jest utrzymanie mocnej pozycji na rynku eksportowym. Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż poszukuje nowych rynków zbytu i zwiększenia bezpieczeństwa oraz konkurencyjności w tym obszarze. Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca nie tylko przygotuje dobry grunt do negocjacji, ale będzie też skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzystają sygnatariusze listu" - dodał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, cytowany w komunikacie.

Kooperacja między polską i indyjską spółką w długiej perspektywie czasowej może przyczynić się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności spółek. Sygnatariusze planują m.in nawiązać współpracę w dziedzinie opracowania i wdrażania efektywnych metod wykorzystania metanu z pokładów węgla, podsumowano.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)