Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

JSW chce wprowadzenia na rynek pieców do palenia koksem

16
Podziel się:

Spółka przekonuje, że koks opałowy może z powodzeniem zastąpić używane obecnie paliwa stałe, jak np. ekogroszek.

JSW przekonuje, że koks opałowy może z powodzeniem zastąpić używane obecnie paliwa stałe.
JSW przekonuje, że koks opałowy może z powodzeniem zastąpić używane obecnie paliwa stałe. (Piotr Kamionka/EastNEws)

JSW Koks - spółka zależna Jastrzębskiej Spółki Węglowej - prowadzi rozmowy na temat wprowadzenia na rynek kotłów dostosowanych do palenia koksem opałowym dla gospodarstw domowych.

- Prowadzimy rozmowy z producentami kotłów o wprowadzeniu na rynek urządzeń grzewczych dostosowanych również do palenia koksem opałowym, które będą spełniać wymogi kotłów klasy 5 emisji i Ecodesign - powiedział wicedyrektor ds. rozwoju i realizacji inwestycji w JSW Koks Paweł Wilman.

Spółka przekonuje, że koks opałowy może z powodzeniem zastąpić używane obecnie paliwa stałe, jak np. ekogroszek.

- To paliwo jest niemal całkowicie pozbawione części lotnych zawartych w węglu, co gwarantuje brak powstawania sadzy, a także wszystkich substancji toksycznych, które tworzą się podczas procesu spalania w piecach domowych zwykłego węgla - wskazał Wilman.

Zobacz także: Miasto pod Krakowem bardziej zanieczyszczone niż Pekin

- Gdzie tylko możemy, staramy się przekonywać, że to najlepsza alternatywa do walki ze smogiem. Przede wszystkim to gotowe i istniejące na rynku paliwo bezdymne, po drugie świetny stosunek wydajności do ceny - dodał wicedyrektor.

Dlaczego JSW przekonuje do takiego rozwiązania? Grupa jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. W pierwszym półroczu przychody grupy ze sprzedaży koksu sięgały 1,8 mld zł.

Średnia cena koksu sprzedanego przez JSW w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 roku wzrosła o 73 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Wyniosła 957,95 zł za tonę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(16)
achim
7 lat temu
polska to kraj absurdow niemiecki koncern buduje fabryke w polsce i daje zarobic 600 euro na reke to jest chore gdzie jest rzad? trzeba wprowadzic wyplaty tygodniowe zwiekszyc plynnosc na rynku i jak zacznie brakowac ludzi rynek wyreguluje wynagrodzenia
aga Sporek
7 lat temu
skoro pensja wynosi 2400 zl to koks nie moze kosztowac 1000 zl za tone, to tak jakby w uni zachodniej ludzie mieli placic 1000 euro za tone, piece powinny byc rejestrowane i podlaczane online i na tej podstawie przydzielany wzrot za zuzyte paliwo ale w zgodzie z klasa energetyczna budynku czyli zuzycia na rok na mkw
kiedys koksow...
7 lat temu
Koks kupowalem za komuny. Juz wtedy był problem z laniem wody do niego przez handlarzy, ale jeszcze nie przesadzali. Po prywatyzacji handlu opalem koks zniknął z rynku, bo zawierał tyle wody, ze nie szlo go rozpalić. No i ludzie przestali kupować. Proste. Suchy koks jest paliwem bezdymnym. Nie smrodzi. Pozostawia niewiele popiołu i żużla. Nie wymaga skomplikowanych, trudnych w regulacji kotłów. Ale mokrego nikt nie kupi. Pomysł z horrendalnie drogimi kotłami 5 klasy to rozbój. Ja w kopciuchu czyli w kotle z górnym spalaniem pale tak, ze nie dymi. Wyjaśnienie jak palić na portalu "czyste ogrzewanie"
pio duda
7 lat temu
emerytury nie caly 1000 ,2,5ton koksu 5mp drewna niech sobie oblicza jaki to wydatek ,a jeszcze cena pieca ,leki oplaty ,zostanie latem trawa zima siano
Arti
7 lat temu
piece w klasie 5 czy to jest na ekogroszek czy pellet to koszt około 10000 brutto Ciekawe czy podczas wymiany pieca ludzie będą chętni wydawać tyle na piece. Wówczas nastąpi cicha sprzedaż pieców.