Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW szuka oszczędności. Zatrudnienie będzie spadać o tysiąc osób rocznie

0
Podziel się:

- Do złapania oddechu i stanu równowagi brakuje nam kilkaset milionów złotych - mówi prezes kopalni.

JSW szuka oszczędności. Zatrudnienie będzie spadać o tysiąc osób rocznie
(jsw.pl)

Jastrzębska Spółka Węglowa potrzebuje oszczędności rzędu kilkuset milionów złotych. Będzie zmniejszać zatrudnienie, głównie poprzez naturalne odejścia, i redukować koszt wydobycia węgla, poinformował prezes spółki Edward Szlęk.

- Do złapania oddechu i stanu równowagi brakuje nam kilkaset milionów złotych. Tego nie zdobędziemy na pewno z rynku, potrzebne jest ograniczenie kosztów - powiedział Szlęk. - To jest być albo nie być dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej - podkreślił prezes.

Spółka ogłosi skorygowany plan oszczędnościowy 15 maja. Prezes wskazał, że konieczna jest redukcja zatrudnienia, ale nie są planowane zwolnienia. - Wybraliśmy rozwiązanie najbardziej prospołeczne. W rachunku sumarycznym spółka będzie zmniejszać zatrudnienie o mniej więcej 1000 osób na rok - powiedział.

Redukcja nastąpi w dużej mierze dzięki odejściom naturalnym, ograniczone zostanie także nowe zatrudnienie. Będą jedynie przyjmowani pracownicy potrzebni do utrzymania wydobycia i produkcji, nie będzie natomiast nowych przyjęć w administracji. Proces ten ma być prowadzony przez kilka lat.

Minimalna obsada potrzebna dla funkcjonowania spółki to 20 000 pracowników, wskazał także prezes. JSW będzie także negocjować nowy układ zbiorowy z pracownikami. - Celem jest system, który będzie nagradzał za realną pracę - wyjaśnił Szlęk.

Elementem planu oszczędnościowego ma być także obniżenie kosztów produkcji węgla do 80 dolarów. To jest zadanie na dwa lata. W tej chwili brakuje około 60 zł na tonę kopanego węgla, więc spółka planuje redukować koszy o około 30 zł na tonę rocznie.

Docelowo JSW chce osiągnąć wydajność 1000 ton na pracownika. Obecnie kształtuje się ona na poziomie ponad 600 ton. Oprócz tego spółka będzie obniżać koszty stałe. W najbliższym czasie będzie wprowadzać zmiany w planach zaopatrzeniowych i technicznych.

Prezes powtórzył także, że JSW będzie koncentrować się na węglu koksowym 35. Celem jest produkcja około 10 tys. ton węgla 35 plus 4 tys. ton węgla 34, który jest potrzebny do mieszanki w bateriach koksowniczych. Nie jest planowane rozwijanie wydobycia węgla energetycznego.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)