Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
JSW sprzedała 4 mln ton węgla. Jego średnie ceny spadły

JSW sprzedała 4 mln ton węgla. Jego średnie ceny spadły

Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała wyniki za pierwszy kwartał. Fot. JSW/Dawid Lach
Jastrzębska Spółka Węglowa podsumowała wyniki za pierwszy kwartał.

Jastrzębska Spółka Węglowa w pierwszych trzech miesiącach tego roku wydobyła i sprzedała 4 mln tony węgla. Zainkasowała z tego tytułu 2,5 mld zł. Choć to większa kwota niż rok wcześniej, zyski grupy spadły o ponad 100 mln zł.

JSW odnotowała w pierwszym kwartale 754 mln zł zysku netto. To oznacza spadek o 13 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, gdy grupa zarobiła 864 mln zł.

Produkcja węgla w JSW była na poziomie 4,1 mln ton, a więc na zbliżonym poziomie co rok wcześniej. Łączna sprzedaż węgla, obejmująca dostawy wewnątrzgrupowe i zewnętrzne, została zrealizowana na poziomie 4 mln ton.

Czytaj więcej: Ryzyko obniżenia produkcji wskutek wstrząsu sięga 380 tys. ton

Wielkość produkcji koksu wzrosła o 12,5 proc., a sprzedaż o 14,3 proc. Przychody w tym konkretnym segmencie osiągnęły poziom 1 mln 29,9 mln zł i były wyższe o jedna trzecią.

- Wyniki pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Zgodnie z przyjętą strategią będziemy dalej inwestować w dostępne już złoża i powiększać bazę zasobową, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego, ponieważ jest surowcem, na którym opieramy przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej - zapowiada prezes Daniel Ozon.

Prezes JSW Daniel Ozon: zawężamy miejsca, w których mogą znajdować się górnicy


 

Władze JSW nie mogą być usatysfakcjonowane z cen węgla. Grupa sprzedawała go taniej średnio o 6,1 proc. niż przed rokiem. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w odniesieniu do różnych rodzajów węgla. Ten dla celów energetycznych zdrożał aż o 19 proc. (234,94 zł za tonę). Jednocześnie węgiel koksowy potaniał o 17 proc. (682,5 zł za tonę). Sam koks był na podobnym poziomie co przed rokiem (1052,1 zł za tonę).

W pierwszym kwartale JSW poniosła nakłady inwestycyjne w wysokości 209 mln zł. Były o połowę wyższe niż rok wcześniej.

Choć zyski spadły, inwestorzy raczej nie powinni narzekać na najnowsze statystyki. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez agencję PAP w odniesieniu do zysku była na poziomie niecałych 700 mln zł. Przebitka jest więc o 55 mln zł.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wyniki, górnictwo, ceny, węgiel, jsw, daniel ozon
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Dżony Mielony
2018-05-20 10:04
Boziu, co za durne komentarze. To jest węgiel koksowy, robi się z tego koks, do hut tylko. JSW jest S.A. państwo nie dopłaca do nich bo nie może, zresztą spółka świetnie sobie radzi. Węgiel koksowy nie nadaje się do pieców domowych.
St
2018-05-19 23:19
Wydobywanie węgla i sprzedawanie go to okradanie przyszłych pokoleń.zwłaszcza ,że teraz jest to nieopłacalne.w przyszłości przyda się jako surowiec palenie węgla to głupota.
Miro
2018-05-19 22:15
No to po ile jest węgiel do palenia,dajcie najtańszy średni i najdroższy i kaloryczność w normach dopuszczonych do palenia, niech cena bedzie jak za baryłkę ropy na wydobyciu,tutaj mamy swój węgiel czyli narodu..Płacimy za wydobycie i transport.I niech nie pieprzą,podatku i zysk u pośredników,niech kopalnie rozprowadzają węgiel.
Pokaż wszystkie komentarze (9)