Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kary umowne: KGHM wzywa PBG do ugody. Sprawa dotyczy miliarda złotych

0
Podziel się:

Kontrakt na 70 mln zł, a odszkodowanie na ponad miliard.

Kary umowne: KGHM wzywa PBG do ugody. Sprawa dotyczy miliarda złotych
(Piotr Jedzura/REPORTER)

PBG, spółka znajdująca się w upadłości układowej, otrzymała od KGHM wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie kar umownych na kwoty 357 mln zł i 176 mln euro. PGB uważa te kwoty za niezasadne.

Zarząd PBG poinformował, że do spółki wpłynął z sądu odpis wniosku z 14 sierpnia o wezwanie do próby ugodowej, złożonego przez KGHM w związku z umową z 30 lipca 2010 roku. Dotyczyła ona dostawy, montażu i uruchomienia czterech kotłów odzyskowych, realizowanych w ramach budowy bloków gazowo-parowych elektrociepłowni w Głogowie i Polkowicach.

PBG nie zgadza się ze stanowiskiem zamawiającego i z zasadnością naliczenia kar umownych. Wartość kontraktu realizowanego przez PBG została bowiem określona w umowie z KGHM na 23,55 mln zł oraz 11,6 mln euro, tj. łącznie na poziomie około 72 mln zł, w przeliczeniu na dzień podpisania umowy.

Realizowany kontrakt był jednym z elementów całości inwestycji, w którą na zlecenie KGHM zaangażowane były również inne podmioty. Zarówno blok gazowo-parowy w Polkowicach, jak i blok gazowo-parowy w Głogowie zostały oddane do użytkowania przez KGHM - przypomina PBG.

Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, złożony przez KGHM, dotyczy zapłaty przez PBG kwot 357,37 mln zł oraz 176,03 mln euro, stanowiących sumę kar umownych naliczonych z tytułu opóźnień lub braku usunięcia wad stwierdzonych przy końcowym odbiorze technicznym.

Sprawdź notowania tygodniowe akcji PBG

PBG S.A. w upadłości układowej świadczy specjalistyczne usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw. Prowadzoną działalność wykonuje jako generalny realizator, uczestnik konsorcjum lub podwykonawca w zakresie: projektowania, wykonawstwa, remontów, eksploatacji i serwisu w obszarach: wydobycia i przesyłu gazu ziemnego i ropy naftowej oraz magazynowania gazu ziemnego i paliw (LNG, LPG, C5+ oraz CNG)
.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)