Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekord zysku Kernel Holding dzięki słabej hrywnie i dobrej pogodzie

Kernel Holding odnotował 62,94 mln dolarów skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale roku finansowego 2016/2017 wobec 23,9 mln dolarów zysku rok wcześniej. To rekord dla ukraińskiej spółki, notowanej na warszawskiej giełdzie. Zawdzięcza go zarówno słabej hrywnie, jak i świetnym wynikom zbiorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAWEL SKRABA/REPORTER)

Kernel Holding zarobił 62,94 mln dolarów na czysto w pierwszym kwartale roku finansowego 2016/2017 wobec 23,9 mln dolarów zysku rok wcześniej. To rekord dla ukraińskiej spółki, notowanej na warszawskiej giełdzie. Zawdzięcza go zarówno słabej hrywnie, jak i świetnym wynikom zbiorów.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Kernel Holding w trzecim kwartale roku, który jest zarazem pierwszym kwartałem w roku obrotowym spółki sięgnęły 384,06 mln dolarów wobec 377,72 mln dolarów, czyli o 1,7 proc. więcej. Ten niewielki wzrost osiągnięto głównie dzięki przychodom z działalności rolniczej - 2,6-krotnie wyższym niż rok wcześniej - oraz sprzedaży ziarna - wzrost o 13,3 proc. Jednocześnie jednak spadały przychody z hurtowej sprzedaży oleju słonecznikowego (-10,4 proc.).

To nie przeszkodziło spółce wykazać rekordowego w historii zysku za pierwszy kwartał roku obrotowego. Zysk operacyjny EBITDA wyniósł 72,4 mln dolarów wobec 55,1 mln dolarów. Zasługę w pierwszej kolejności przypisać trzeba wzrostowi efektywności zbiorów - w przypadku kukurydzy z jednego hektara zbierano o 20,5 proc. więcej, soi o 55,6 proc. więcej, a pszenicy o 17,6 proc. więcej niż rok temu.

Producent tłumaczy to dobrą pogodą i lepszą technologią zbiorów. Zbiory były o 13,8 proc. wyższe niż rok temu i zmianę ich tzw. słusznej wartości wyceniono na 33,4 mln dolarów, podczas gdy rok temu było to zaledwie 2,1 mln dolarów.

Niemały wpływ na zyski miały też różnice kursowe. Od czerwca do września kurs hrywny względem dolara spadł o 4,4 proc. Dzięki temu efekt kursowy dał o 15,1 mln dolarów dodatkowego zysku. Inaczej mówiąc, koszty np. pracowników rozliczane są w hrywnie, a przychody z eksportu w dolarze i słabsza hrywna daje spółce ekstra zyski. Jednocześnie nie oszczędzała na kosztach zarządu, które wzrosły o 8 procent.

Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r. Podane wyniki ucieszyły inwestorów i podwyższyły kurs spółki na giełdzie o 2,6 proc. po niecałej godzinie handlu na sesji w środę.

Notowania Kernel Holding na GPW

Tagi: rynek spożywczy, ker, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-11-2016

comandante Josez ciekawości pytam, to ile ton kukurydzy na ha wyszło?Bo u mnie 80dt/ha i jestem do tyłu

Rozwiń komentarze (1)