Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Łukasz Pałka
|

Vistal Gdynia walczy o to, by wyjść na prostą. Reakcja inwestorów

2
Podziel się:

Wniosek o upadłość spółki zależnej Vistalu Gdynia został cofnięty.

Główny akcjonariusz i prezes Vistalu Ryszard Matyka będzie rozmawiał z PZU o dalszej współpracy.
Główny akcjonariusz i prezes Vistalu Ryszard Matyka będzie rozmawiał z PZU o dalszej współpracy. (Vistal)

Vistal Gdynia będzie rozmawiać z PZU na temat zasad dalszej współpracy po tym, jak ubezpieczyciel wstrzymał udzielanie spółce nowych gwarancji. Umowy wypowiedział z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednocześnie został cofnięty wniosek spółki zależnej Vistal Eko.

Aktualizacja, godz. 15.15.

Po serii ostrych spadków w ubiegłym tygodniu kurs akcji znanej spółki zajmującej się produkcją dużych konstrukcji stalowych (np. mostów) od początku poniedziałkowej sesji próbuje odreagować przecenę. Po godzinie 15 kurs zyskuje około 3 proc., wahając się przy poziomie 1,60 zł za akcję. Oznacza to, że w ubiegłym tygodniu informacje o kłopotach spółki zdołowały kurs o ponad 70 proc.

Zobacz także: Zobacz także: Czy polska gospodarka jest silna?

Tym razem jednak inwestorzy szukają próby odreagowania w nowych informacjach, które płyną ze spółki. Po tym, gdy PZU podjął decyzję o wstrzymaniu gwarancji ubezpieczeniowych władze Vistalu Gdynia zapowiedziały "spotkanie z przedstawicielami PZU w sprawie zasad dalszej współpracy".

Jednocześnie Vistal Gdynia podaje, że "do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ w Gdańsku został złożony wniosek o cofnięciu wniosku o upadłość".

Jednak po godzinie 10 na rynek napłynął kolejny komunikat o tym, że do grona instytucji wypowiadających umowy Vistalowi dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o umowy o kredyty obrotowe w odnawialnych liniach kredytowych. Wysokość zadłużenia spółki wobec BGK z tytułu umów kredytu na dzień 13 września to 8,4 mln zł.

Vistal poinformował wcześniej, że wierzyciele Vistal Eko i Vistal Offshore, spółek zależnych Vistal Gdynia, złożyli wnioski o ogłoszenie ich upadłości. Ponadto spółka zależna Vistal Construction złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

O kłopotach trójmiejskiej spółki zrobiło się głośno, gdy Vistal Gdynia podał, że w wyniku aktualizacji budżetów długoterminowych kontraktów szacuje, iż obniżenie wyniku na kontraktach może zmniejszyć skonsolidowany wynik finansowy za pierwsze półrocze o około 88,1 mln zł. Spółka zdecydowała też o utworzeniu odpisu aktualizującego w wysokości około 3,4 mln zł.

Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach infrastrukturalnym, marine i offshore, w tym infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki.

Kurs akcji Vistalu Gdynia od początku roku

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
mam swiadomos...
6 lat temu
BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO CO ZA OWCE- INNYM SIE LADUJE ZA NIC KASE 19 MILIONOW WYRZUCONYCH NA KAMPANIE PIS BO PREMIER KOLEZANKOM MUSI DAC ZAROBIC- TAK rzad POMO-GA LUDZIOM KTORZY POPADLI CHWILOWO --DOLUJE ksadego przedsiebiorce MOrawiecki byl 1 03 i przyniosł pecha albo przyjechal weszyc i z tad upadek maly- VISTAL na pewno sie podniesie 8 milionow kredytu to pikus maja robote za 60 milionow wiec zabezpieczenie jest-----Ciekawe ze tak od razu na gieldzie poszli w dol-nigdy nikt nawet ogloszacy upadlosc nie mial tyle spadku WIEC wesze spisek przeciw społce----rzad inwestycje umie dorżnać A Stocznia Mar Wojennej panstwowa laduje sie miliony-Syndyk siedzi kilka lat-sprobuj ja zastac- A macierewicz laduje miliony i nic z tym nie robi--pod mlotek i g wyrzucic jak nie moga na siebie zarabiac- panstwo placi z moich i twoich podatkow na utrzymanie ST Maryn Wojennej
donosiciel
6 lat temu
[QUOTE] w ubiegłym tygodniu informacje o kłopotach spółki zdołowały kurs [/QUOTE] - uprzejmie donoszę, że wyprzedaz tych akcji po coraz nizszych cenach odbywała się juz kilka tygodni wczesniej co świadczy o "insider trading"...