Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Petrolinvest wyrzucony z giełdy. KNF wyznaczyła ostatni dzień notowań

2
Podziel się:

28 czerwca ma być ostatnim dniem obrotu akcjami spółki Petrolinvest na giełdzie - poinformowała KNF w środę w komunikacie. Spółka będzie musiała jeszcze zapłacić 800 tys. zł kary. Tyle samo zapłaci Michał Kościuszko, który nie przekazywał kilka lat temu informacji o sprzedaży akcji Polskiego Jadła. HFT Brokers odebrano zezwolenie na działalność maklerską.

Ryszard Krauze podczas debiutu Petrolinvestu na GPW
Ryszard Krauze podczas debiutu Petrolinvestu na GPW (PAP/Radosław Pietruszka)
bFebtcwR

26 maja Komisja Nadzoru Finansowego utrzymała w mocy decyzję sprzed prawie roku (z 19 lipca 2016 r.) w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 800 tysięcy złotych oraz bezterminowego wykluczenia akcji Petrolinvest S.A. z obrotu.

Spółka ma zamiar zaskarżyć decyzję o czym poinformowała w raporcie 27 maja, ale jak podaje KNF "wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji". Wykluczenie akcji z obrotu na rynku regulowanym nastąpi z dniem 29 czerwca, czyli 28 czerwca ma być ostatnim dniem notowań.

Powodem kar było wielokrotne naruszenie obowiązków informacyjnych przez Petrolinvest przy okazji przekazywania sprawozdań finansowych. Komisja uznała wtedy, że "dotychczasowe zachowanie spółki nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania obowiązków informacyjnych związanych z publikowaniem raportów okresowych w przyszłości". Stąd nałożyła karę 800 tys. zł i wykluczyła bezterminowo akcje z obrotu giełdowego.

bFebtcwT

Petrolinvest zajmuje się wydobyciem gazu i ropy naftowej. Wchodzi w skład grupy Prokom Investments. Działa głównie w Kazachstanie. Spółka została założona w 1991 roku przez Ryszarda Krauzego. 16 lipca 2007 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Koniec działalności maklerskiej HFT Brokers

KNF poinformowała także, że nakazała przenieść instrumenty finansowe, środki pieniężne oraz dokumenty związane z prowadzeniem rachunków z HFT Brokers Domu Maklerskiego do Biura Maklerskiego Alior Banku. Miało to związek z decyzją Komisji z dnia 25 kwietnia br. w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przez HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

KNF poinformowała również, że utrzymała w mocy swoją decyzję z 13 grudnia 2016 r. o nałożeniu na Michała Kościuszko kary pieniężnej w wysokości 800 tysięcy złotych.

bFebtcwZ

Ukarany, jako posiadacz akcji spółki Polskie Jadło w latach 2011-2012 wielokrotnie, według ustaleń KNF, naruszył obowiązki informacyjne, wynikające z ustawy o ofercie. Nie informował o dużych transakcjach jakie dokonywał na giełdzie

Przekazanie do publicznej wiadomości tej informacji, jak głosi komunikat KNF, "spełnia funkcję kształtowania świadomości prawnej uczestników rynku kapitałowego", z uwagi na "stopień naganności zachowania strony postępowania".

bFebtcxu
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
ltp
5 lata temu
Czy to nie ten Krauze, który był wielkim przyjacielem wielkiego prezydenta Lecha (bliźniaka)?
Era
5 lata temu
Krauze i wszystko jasne :DDD