Notowania

fitch
18.05.2016 14:41

Kolejna agencja ostrzega Polskę. Fitch może obniżyć swoją ocenę

Fitch ma opublikować raport na temat ratingu Polski już 15 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gideon Benari / Flickr (CC BY 2.0))

Ze względu na uzależnienie Polski od silnego wzrostu PKB w dążeniu do realizacji celów fiskalnych, osłabienie gospodarcze, widoczne w pierwszym kwartale zwiększa ryzyka fiskalne - ostrzega agencja Fitch Ratings.

Agencja przypomina, że gdy w styczniu podtrzymała rating Polski na poziomie A- ze stabilną perspektywą, wskazywała, że poluzowanie nastawienia fiskalnego, które pogorszy trajektorię długu rządowego, bądź też pogorszenie wiarygodności prowadzonej polityki lub wyników gospodarczych, są czynnikami, które mogą uruchomić negatywną decyzję ratingową.

Fitch ma opublikować raport na temat ratingu Polski już 15 lipca.

"Uzależnienie Polski od silnego wzrostu PKB w dążeniu do realizacji celów fiskalnych oraz potencjalna presja polityczna na rząd, by realizować obietnice wyborcze oznaczają, że osłabienie gospodarcze (...) zwiększa ryzyka fiskalne" - czytamy w informacji Fitch.

Agencja przypomniała, że w przesłanej Komisji Europejskiej pod koniec kwietnia aktualizacji programu konwergencji rząd prognozuje, że deficyt fiskalny wzrośnie do 2,9 procent PKB w 2017 roku. Jednorazowe wpływy z aukcji LTE (o wartości 0,5 procent PKB w 2016 r.) nie będą dostępne od 2017 roku - podkreślają analitycy.

Program bazuje na wzroście PKB na poziomie 3 procent w 2016 roku, 3,9 procent w 2019 roku i 4 procent w 2018 roku oraz na poprawie ściągalności i reformie VAT, co ma wspierać dochody przy rosnących wydatkach oraz umożliwić utrzymanie deficytu poniżej unijnego limitu 3 procent PKB.

"Prognozujemy wzrost PKB na poziomie 3,5 procent w 2017 i 2018 r. Potencjalne dostosowanie polityki dla realizacji obietnic wyborczych stanowi kolejne ryzyko" - czytamy dalej.

Fitch zaznaczył przy tym, że "istnieją silne zachęty" dla rządu, by uniknąć ryzyka powrotu do procedury nadmiernego deficytu, która zakończyła się w przypadku Polski w 2015 roku. Przy tym powrót do tej procedury "zaszkodziłoby wiarygodności polityki i potencjalnie mogłoby doprowadzić do sankcji finansowych poprzez zmniejszony napływ środków unijnych", które były ważnym czynnikiem wzrostu gospodarczego kraju od jego przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Agencja napisała też, że ostatnia "duża demonstracja w Warszawie" przeciwników rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) przypomniała o tym, że "bardziej konfrontacyjnym stylu rządzenia od wyborów 2015 r., w szczególności kwestia funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego zwiększyła polaryzację w polskim społeczeństwie" i może być przyczyną politycznej niestabilności. Według Fitch, wraz z pogorszeniem relacji z niektórymi z głównych partnerów gospodarczych w UE, zwiększa to ryzyko dla perspektyw inwestycji i makro.

"Gry w styczniu br. podtrzymaliśmy rating Polski na poziomie A- ze stabilna perspektywą, wskazywaliśmy na poluzowanie nastawienia fiskalnego, które pogarsza trajektorię długu rządowego bądź też pogorszenie wiarygodności prowadzonej polityki lub wyników gospodarczych jako czynniki uruchamiające możliwą negatywną decyzję ratingową" - podsumowano w komunikacie.

Tagi: fitch, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz