Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kolejne inwestycje PGE. Zobacz, na co spółka przeznaczy 2 mld złotych

0
Podziel się

Nowe bloki zasilane gazem powstaną w elektrociepłowniach w Gorzowie oraz Rzeszowie.

Kolejne inwestycje PGE. Zobacz, na co spółka przeznaczy 2 mld złotych
(Stefan Maszewski/Reporter)
bDyzzZHF

Polska Grupa Energetyczna (PGE)
zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) dwie umowy kredytowe na łączną kwotę prawie 2 mld złotych - poinformował prezes Marek Woszczyk. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej i budowę dwóch bloków kogeneracyjnych na gaz. Spółka musi oddać otrzymane środki najpóźniej 15 lat od momentu przekazania ostatniej transzy kredytu.

Nowe bloki powstaną w elektrociepłowniach w Gorzowie oraz Rzeszowie i pozwolą zmniejszyć obecne wykorzystanie jednostek opalanych węglem kamiennym.

Cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki powiedział, że pozyskanie tak dużego kredytu to dowód na to, że nie tylko dla działających na rynku polskim, ale także dla instytucji międzynarodowych, PGE jest stabilnym partnerem.

bDyzzZHH

"To kolejne, po kredycie konsorcjalnym o wartości 5,5 mld zł, środki pozyskane przez grupę PGE na finansowanie planu inwestycyjnego. Kredyt udzielony PGE przez Europejski Bank Inwestycyjny został podzielony na dwie umowy. Kwota 1,5 mld zł, pozyskana na podstawie pierwszej z umów, przeznaczona zostanie na projekty związane z modernizacją i rozbudową sieci dystrybucyjnych. Środki pochodzące z drugiej umowy, czyli pozostałe 490 mln zł, przeznaczone zostaną na finansowanie i refinansowanie budowy bloków kogeneracyjnych Elektrociepłowni Gorzów i Elektrociepłowni Rzeszów" - czytamy w komunikacie.

EBI udostępni kredyty do 22 miesięcy od daty podpisania umów. Zgodnie z ustalonymi warunkami środki powinny zostać spłacone do 15 lat od przekazania ostatniej transzy.

- Jesteśmy szczególnie zadowoleni z zawarcia umowy z PGE, ponieważ jej inwestycje zwiększają niezawodność dostaw energii i ograniczają przerwy w jej dystrybucji w Polsce. Dzięki wykorzystaniu gazu, przedsięwzięcie PGE zwiększa również dywersyfikację polskiego sektora energetycznego, w którym przeważają elektrownie opalane węglem - powiedział wiceprezes EBI odpowiedzialny za działalność Banku w Polsce Laszlo Baranyay, cytowany w komunikacie.

Sztandarowa inwestycja PGE

Wśród kluczowych projektów inwestycyjnych prowadzonych przez Grupę PGE wymienić należy budowę nowych, efektywnych bloków wytwórczych, na czele z ważnym projektem - budową bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

bDyzzZHN

Łącznie, na wszystkie inwestycje budujące wartość grupy, PGE zamierza przeznaczyć do 2020 roku kilkadziesiąt miliardów złotych.

Kredyt udzielony przez EBI to kolejna duża transza środków, które Grupa PGE pozyskała na realizację swojego programu inwestycyjnego. 7 września 2015 roku PGE zawarła z ośmioma bankami umowę na kredyt konsorcjalny o wartości 5,5 mld zł.

Notowania akcji PGE w tym roku

bDyzzZHO

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 roku.

bDyzzZIi
energetyka
giełda
KOMENTARZE
(0)