Notowania

chemia
22.09.2015 14:33

Kolejny chętny na akcje Biotonu

To nie pierwszy gracz, który chce zwiększyć zaangażowanie w spółce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

CEE Equity Partners planuje skupić się na realizacji strategicznych celów dla Biotonu. Fundusz, którym zarządza, może dokupić akcje spółki, o ile cena będzie odpowiadała wartości, poinformowali przedstawiciele firmy. To nie jedyny chętny na powiększenie udziałów w spółce. W pierwszej połowie sierpnia firma NovoTek Pharmaceuticals z Chin poinformowała, że chce po wezwaniu na akcje Biotonu zostać głównym udziałowcem polskiej spółki.

- Chcemy zrealizować trzy punkty, o ile będziemy mieli przyzwolenie rady nadzorczej. Pierwszy to poprawa nadzoru właścicielskiego - musimy usunąć ze statutu elementy, które odstraszają poważnych inwestorów. Istotna jest też poprawa wizerunku na rynku kapitałowym - powiedział investment manager w CEE Equity Partners Michał Pietrucha podczas konferencji prasowej. Wskazał także na konieczność wzmocnienia bazy finansowej Biotonu, w postaci zarówno kapitału obrotowego, jak i zapewnienia środków na rozwój.

Trzecim punktem strategii powinien być, zdaniem inwestora, rozwój nowych produktów, w tym insuliny analogowej. Możliwe będzie zawarcie operacyjnego sojuszu z zewnętrznym partnerem w tym obszarze.

Dodał, że konieczna jest także analiza dokonanych przez Bioton inwestycji i oczyszczenie portfela z aktywów nieprzynoszących korzyści spółce. - Nasza strategia jest poniekąd niezależna od innych inwestorów. Jeśli będziemy mieli mandat, będziemy ją realizować - powiedział Pietrucha.

CEE Equity Partners ma obecnie 13,2 proc. akcji i głosów na walnym zgromadzeniu Biotonu. Podczas walnego, które odbyło się w poniedziałek, do rady nadzorczej wybrano dwóch przedstawicieli funduszu oraz jednego kandydata niezależnego, rekomendowanego przez inwestora.

Fundusz dokonał analizy sytuacji Biotonu oraz rozpoznania potrzeb inwestycyjnych i jest gotowy partycypować w ich finansowaniu.

- Chcemy partycypować w ewentualnej emisji kapitału. Jesteśmy też gotowi dokupić nowe akcje na giełdzie, ale po odpowiedniej cenie. Obecne notowania są na wyższym poziomie niż nasza wycena, nie jest to poziom reprezentatywny - wskazał Pietrucha.

Zdaniem zarządzających CEE Equity Partners, obecne notowania akcji Biotonu odzwierciedlają konkurencję pomiędzy chińskimi spółkami Novotek i Gloria o udział w akcjonariacie. Żaden z tych podmiotów nie przeprowadził jednak due diligence spółki.

Kilka miesięcy temu fundusz przeprowadził wycenę Biotonu. Wówczas był przygotowany do ogłoszenia wezwania po 6 zł za akcję.

CEE Equity Partners nie zamierza obecnie sprzedawać swojego pakietu akcji Biotonu. Jak podkreślił dyrektor inwestycyjny Rafał Andrzejewski, celem funduszu jest zawsze trzykrotny zwrot z inwestycji.

CEE Equity Partners zarządza funduszem z dominującym kapitałem chińskim. Głównym udziałowcem jest chiński Export-Import Bank of China (Eximbank). Część kapitału pochodzi także od państwowych instytucji finansowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

**Bioton może zostać przejęty przez Chińczyków**

W pierwszej połowie sierpnia NovoTek Pharmaceuticals poinformował, że chce po wezwaniu na akcje Biotonu zostać głównym udziałowcem polskiej spółki. Prezes NovoTek Jubo Liu nie zakłada jednak kolejnego wezwania. Mówił, że spółka jest godna uwagi, ale wymaga ogromnych nakładów pracy i finansowych, przez co ryzyko inwestycji jest wysokie.

- Nasza oferta na Bioton jest zdecydowanie przyjazna, ale nie chcemy angażować się za wszelką cenę. Liczymy, że dzięki wezwaniu będziemy co najmniej największym akcjonariuszem polskiej spółki (dotychczasowy największy akcjonariusz ma 13,16 proc.). W tej sytuacji będziemy podejmować kolejne działania jako inwestor. Nie zakładamy raczej kolejnego wezwania, dlatego liczymy, że uda nam się pozyskać cały pakiet, na który ogłoszona jest oferta. Nasze działania pokazują nasze zaangażowanie w Bioton i wiarę, że ta inwestycja pomimo ryzyka przyniesie istotne korzyści dla obu stron - powiedział Liu.

NovoTek Pharmaceuticals - firma farmaceutyczna z Hong Kongu - na początku sierpnia podwyższyła cenę w wezwaniu na Bioton do 9,00 zł za akcję. Wcześniej oferowała 7 zł za akcję

Bioton to polska spółka biotechnologiczna zajmująca się produkcją leków. Założona w 1989 roku, od sierpnia 2004 r. działa jako spółka akcyjna, od 16 marca 2005 r. notowana na warszawskiej giełdzie.

Tagi: chemia, farmacja, bio, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz