Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 700 tys. zł kary na Rafako

0
Podziel się:

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Rafako karę pieniężną w wysokości 700 tys. zł

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 700 tys. zł kary na Rafako
(Artur Zawadzki/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Rafako karę pieniężną w wysokości 700 tys. zł, gdyż nie poinformowała ona w należytym terminie o o konieczności dokonania odpisów, które miały znaczący wpływ na wysokość osiągniętej straty za trzeci kwartał 2013 r.

Dokonanie odpisów wpłynęło znacząco na wyniki finansowe spółki w 2013 roku. Zamiast osiągniętego jednostkowego zysku netto w wysokości 2,5 mln zł i 7,5 mln zł zysku skonsolidowanego (grupy kapitałowej) za trzeci kwartał 2013 r. wykazano stratę 137,8 mln zł na poziomie jednostkowym i 132,4 mln zł straty netto na poziomie skonsolidowanym.

Decyzję o planowanym odpisie na kwotę 109 mln zł zarząd podjął miesiąc przed publikacją raporty za trzeci kwartał, jednak nie podał jej do publicznej wiadomości.

"Informacje o czynnikach mogących wpływać na znaczne pogorszenie wyników finansowych stanowią szczególnie istotne informacje i powinny być znane uczestnikom rynku kapitałowego. Brak informacji o konieczności dokonania odpisów w znacznej wysokości, mających znaczny wpływ na wynik finansowy na ponad miesiąc przed publikacją raportu okresowego, powodował, iż uczestnicy rynku kapitałowego pozbawieni byli istotnej informacji dotyczącej spółki publicznej, zaś osoby dysponujące tą wiedzą, przez ponad miesiąc posiadały znaczną przewagę dotyczącą istotnych i cenotwórczych informacji" - czytamy w komunikacie Komisji.

Ponadto KNF wskazała, iż spółka dysponowała wszystkimi informacjami, umożliwiającymi jej prawidłowe wypełnienie obowiązków informacyjnych. A jednak nie zrobiła tego co do niej należało i przez miesiąc inwestorzy żyli w nieświadomości.

KNF podkreśliła, że do podstawowych, a zarazem kluczowych obowiązków emitentów należy przekazywanie KNF, spółce prowadzącej rynek regulowany i do publicznej wiadomości informacji poufnych, które będą użyteczne dla szerokiego kręgu użytkowników przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG w upadłości układowej. W 2015 r. spółka miała 1,55 mld zł skonsolidowanych przychodów.

energetyka
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)