Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopalnia Brzeszcze uratowana. Skąd pieniądze?

0
Podziel się:

Tauron Polska Energia zainwestuje w kopalnię Brzeszcze około 200 mln zł w ciągu dwóch lat.

KWK Brzeszcze
KWK Brzeszcze (Wojsyl/wikimedia (CC BY-SA 3.0))

Tauron Polska Energia zainwestuje w kopalnię Brzeszcze około 200 mln zł w ciągu dwóch lat i liczy na zwrot z inwestycji w ciągu siedmiu lat. Dzięki temu jest szansa, że w 2017 roku Brzeszcze pokażą pierwsze zyski.

- Prawdą jest, że aby Brzeszcze mogły wyjść na prostą, potrzebne są nakłady finansowe. To będą nakłady rzędu 160-180 mln zł w 2016 r., w sumie 200 mln zł w ciągu dwóch lat - zapowiedział prezes Tauronu Jerzy Kurella. W drugiej połowie 2017 r. kopalnia powinna - jego zdaniem - wygenerować wynik "zero plus".

- Zakładamy, że w ciągu 7 lat projekt będzie zamknięty, będzie można powiedzieć, że poniesione nakłady były uzasadnione - komentuje prezes, który jednocześnie podkreśla ryzyko związane ze zwrotem pomocy publicznej dla kopalni. Tauron szacuje tę kwotę na około 90 mln zł.

Prezes zaznacza, że Brzeszcze "nie są gorszą kopalnią niż inne na Śląsku czy w Małopolsce" i tłumaczy, że w kopalni brakowało m.in wizji rozwoju na kilka lat.

- Nie kupowaliśmy Brzeszcz, żeby kogokolwiek ratować, kupiliśmy, bo przy wszystkich ryzykach ta akwizycja jest nam potrzebna, po prostu się nam opłaci - powiedział Kurella.

Nowe Brzeszcze Grupa Tauron - spółka, która przejmie kopalnię - zostanie włączona w struktury spółki Tauron Wydobycie. Zostanie w niej zastosowany ten sam schemat organizacyjny, co w funkcjonujących już w grupie Tauron zakładach górniczych.

Najistotniejszym elementem restrukturyzacji będzie umożliwienie wydobycia węgla ze złoża 510, którego ściany zapadły się w wyniku pożaru. Docelowo Tauron zakłada, że wydobycie w kopalni wyniesie około 1 700-1 800 tys. ton.

Tauron przejmie 1 500 pracowników kopalni Brzeszcze. Jest to minimalny poziom zatrudnienia, jaki gwarantuje funkcjonowanie zakładu. W ciągu trzech miesięcy od przejęcia będzie negocjowany nowy układ zbiorowy pracy.

19 października RSG Tauron zawarł ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przedwstępną warunkową umowę nabycia oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach, przekazanego w maju do SRK przez Kompanię Węglową.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Zobacz także: Zobacz też, jakie surowce ma Polska:
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)