Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kopalnie w Polsce. Silesian Coal chce sfinansować inwestycje w JSW

0
Podziel się:

Propozycja Silesian Coal pozwoliłaby na modernizację w KWK "Krupiński" istniejącej infrastruktury technologicznej Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla.

Kopalnie w Polsce. Silesian Coal chce sfinansować inwestycje w JSW
(pixabay/ CC0 Public Domain)

Silesian Coal przedstawiła Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW)
propozycję finansowania prac inwestycyjnych w Kopalni Węgla Kamiennego "Krupiński". Nie jest jednak zainteresowana nabyciem kopalni.

Założeniem propozycji jest sfinansowanie przez Silesian Coal robót inwestycyjnych, których wykonanie pozwoliłoby JSW uzyskać dostęp do swoich złóż w partii centralnej i północnej, na które KWK "Krupiński" uzyskał nową koncesję w 2013 roku. Oferta Silesian Coal umożliwi uzyskanie dostępu do tych pokładów bez jakichkolwiek nakładów finansowych ze strony JSW, jednocześnie skracając drogę dostępu do złóż w obszarze "Żory-Suszec 1" pod Orzeszem, o koncesję na wydobycie z których ubiega się Silesian Coal, podano w komunikacie.

Ponadto propozycja Silesian Coal pozwoliłaby na modernizację w KWK "Krupiński" istniejącej infrastruktury technologicznej Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w zakresie wzbogacania węgla energetycznego i koksowego, a także na rozbudowę istniejącej infrastruktury w zakresie urządzeń głównego przewietrzania kopalni oraz gospodarki mediami i odpadami.

Silesian Coal jest spółką celową powołaną przez niemiecką firmę węglową HMS Bergbau AG do realizacji inwestycji eksploatacji węgla ze złoża "Żory-Suszec 1" w Orzeszu. Poza Polską HMS Bergbau spółka posiada swoje aktywa w 5 innych krajach.

- W mojej ocenie, przedstawiona przez Silesian Coal propozycja współpracy jest ciekawa dla obu stron, zarówno dla naszego projektu wydobycia węgla w obszarze 'Żory-Suszec 1', jak również dla JSW S.A., aczkolwiek nie jest rozwiązaniem bezalternatywnym. Wobec deklaracji poprzedniego zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczącej 'braku perspektyw dalszego funkcjonowania KWK Krupiński', przyjęcie naszej oferty pozwoli na wydłużenie funkcjonowania 'Krupińskiego' do czasu wyczerpania jej zasobów oraz do przedłużenia użytkowania obiektów infrastruktury technologicznej kopalni przez cały okres trwania naszego projektu w Orzeszu. Teoretycznie nawet o 50 lat - powiedział prezes Silesian Coal Jerzy Markowski, cytowany w komunikacie.

Jednocześnie spółka podkreśla, że nie jest zainteresowana nabyciem kopalni Krupiński. - Wobec zapowiedzi sprzedaży KWK 'Krupiński' chciałbym stanowczo podkreślić, że nasza spółka nie planowała i nie zamierza nigdy kupić kopalni 'Krupiński'. W przypadku, gdy KWK 'Krupiński' zostanie sprzedana, z pewnością ponowimy nowemu właścicielowi naszą ofertę współpracy w zakresie inwestycji w 'Krupińskim - wskazał Markowski.

Na początku lipca br. JSW informowała, że rozważy sprzedaż tej kopalni.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2014 roku w kopalniach JSW wydobyto 13,9 mln ton węgla. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)