Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KPF/IRG SGH: Barometr Rynku Consumer Finance wzrósł do 58,4 pkt w II kw.

1
Podziel się:

Wartość Barometru Consumer Finance wzrosła do 58,4 pkt w II kw. tego roku z 57,2 pkt kwartał wcześniej. Jest to również trzynasty z rzędu odczyt tego wskaźnika powyżej 50 punktów, wynika z ankiety badawczej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH). Obserwowany wzrost jest najszybszy od prawie roku, a wartość 58,4 pkt. wskazuje, że obecnie obserwowany wzrost powinien nawet nieznacznie przyspieszyć w najbliższych miesiącach.

KPF/IRG SGH: Barometr Rynku Consumer Finance wzrósł do 58,4 pkt w II kw.

"Dane z sektora finansowego wskazują na coraz lepszą koniunkturę w obszarze popytu na kredyt gospodarstw domowych. Zadłużenie gospodarstw domowych na cele konsumpcyjne rosło w marcu w tempie 7% w ujęciu rok do roku. Obserwowany wzrost jest najszybszy od prawie roku. Dodatkowo, wartość Barometru na poziomie 58,4 pkt. wskazuje, że obecnie obserwowany wzrost powinien nawet nieznacznie przyspieszyć w najbliższych miesiącach" - czytamy w komunikacie.

W bieżącym badaniu wskaźnik prognozy ogólnej sytuacji w obszarze finansów gospodarstwa domowego oraz całej gospodarki osiągnął najwyższy poziom w historii, czyli od 2000 r, wskazano w materiale.

Odnotowano obecnie poprawiającą się drugi kwartał z rzędu sytuację w obszarze popytu na dobra trwałe oraz skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych.

W kategorii obsługi zobowiązań, grupa gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo oraz tych, które deklarują, że obsługa zobowiązań w ogóle ich nie dotyczy, wzrosła z 74,6% do 75,1%. Grupa gospodarstw domowych obsługująca zobowiązania z dużymi problemami spadła do 5,1% z 6,8%.

"Spadek udziału gospodarstw domowych z dużymi problemami w obsłudze zobowiązań jest bardzo korzystny dla sektora finansowego oraz dla gospodarki ogółem. Grupa gospodarstw obsługujących zobowiązania z dużymi problemami stanowi bowiem największe niebezpieczeństwo dla sektora finansowego. Obserwowane pozytywne wyniki w obszarze regulowania zobowiązań są zapewne odbiciem bardzo dobrych danych dotyczących wzrostu gospodarczego" - czytamy dalej.

Natomiast wzrosła niepewność w zakresie przyszłej obsługi zobowiązań przez polskie gospodarstwa domowe.

"Udział gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań lub deklarujących, że problem obsługi zobowiązań nie będzie ich dotyczył wzrósł z 63,2% do 64,6%" - podano w materiale.

Barometr Consumer Finance skonstruowany jest w taki sposób, że poziom 50 punktów oznacza stagnację rynku, podczas gdy wyższe wartości reprezentują spodziewaną dodatnią dynamikę rynku kredytów konsumpcyjnych w nadchodzącym roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Czas wsiadać ...
6 lat temu
Czy nie czas na Trakcję ? To już tylko emocje. Odreagowanie będzie gwałtowne